HanaB

Jaký je rozdíl mezi dlouhodobým srážkovým úhrnem a dlouhodobým srážkovým normálem?

Dobrý den všem, jaký je prosím rozdíl mezi dlouhodobým srážkovým úhrnem a dlouhodobým srážkovým normálem? Děkuji za vysvětlení.

Odpovědi
dubraro

Úhrn je součet za určité období. Normál je průměr úhrnů za více období.

Pepa25

Srážkový úhrn je množství srážek za určité období : Např. „roční srážkový úhrn v ČR v roce 2018 činil 522 mm“. Srážkový normál je průměr za určité období, kte kterému se srážkový úhrn poměřuje: např. „Toto množství srážek činilo pouze 76% normálu období 1981–2010“