Avatar uživatele
adnats

Jaký je rozdíl mezi „dle“ a „v souladu s“?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1989 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Malý, téměř synonyma… Vidím rozdíl ve stupni toho jak se něco řídí dalšími okolnostmi/před­pisy…
„Dle“ víc v poloze: bylo naprojektováno přesně podle tohoto předpisu
„V souladu s“ víc v poloze: naprojektováno podle něčeho naprosto jiného, či k jiným účelům, ale jmenovaným předpisům vyhovuje.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Dle je knižní tvar předložky se 2. pádem, stejně jako v souhlasu s., ve smyslu čeho, podle, zřetelem k čemu.

Dle souhlasu, dohody, domluvy atd.

soulad = shoda, která vyplývá z výhodnosti. V souladu by mělo být pro někoho výhodné, vyrovnané ve styku s druhým.

Nebo je něco v souladu se zákonem, nebo barvy jsou v souladu.

Soulad = synonyma – přeneseně – souhlas, shoda, harmonie.

Jenže synonyma jsou slova podobného významu, mohou se lišit v kontextu.

Když dělám něco v souladu s přáním je to přesnější než podle/ dle přání – to nemusí to být vždy pro mě výhodné.

Jako vždy pro ověření významy slov
https://www.nechy­bujte.cz/

--
Dodatečně jsem si všimla, že jste uvedl kategorii Obchodní právo.

Takže uvádím příklad – určitý rozdíl mezi pojmy v souladu a podle (dle)

"V souladu s § 2 informačního zákona jsou

státní orgány,
územní samosprávné celky a jejich orgány a
veřejné instituce a dále – atd.

povinny poskytovat podle tohoto zákona informace vztahující se k jejich působnosti, a to na základě ústní nebo písemné žádosti fyzických a právnických osob."

https://frankbol­d.org/poradna/ka­tegorie/pravo-na-informace/rada/kom­pletni-pruvodce-pravem-na-informace


"Secundum et intra legem (popř. secundum legem) znamená chování na základě a v mezích zákona (podle zákona a v souladu s ním.)

"Orgány veřejné moci mohou jednat pouze secundum legem, fyzické a právnické osoby mohou jednat též praeter legem, tedy ne sice přesně podle zákona, ale neporušujíc jej a v souladu s jeho účelem.

Zákon tak vystupuje jako rozhodující kritérium posouzení legality určitého chování."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Secundum_et_in­tra_legem

V oblasti práva je přesněji vymezený rozdíl l mezi těmito pojmy než je vysvětlení jen jazykové.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
autacek

Záleží především na kontextu, pokud rozhodne soud, tak to bude dle zákona. Pokud budeš postupovat v souladu se smlouvou, odkazující například na obecné reklamační podmínky, bude reklamace probíhat dle reklamačních podmínek, nikoli dle smlouvy 😉

Upravil/a: autacek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Významový rozdíl necítím žádný. Výraz „dle“ na mě působí knižně až archaicky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Protože jako dron vidím i to co nevidí obyčejní lidičkové, tak budu protestieren und viděl bych tam přeci jenom rozdíl v závislosti mezi dovolávanými subjekty.

Slovo „dle“ bych použil spíš ve smyslu nadřazený(řídí­cí)/závislý subjekt . např.:

…byl odsouzen dle paragrafu…, …postupoval dle vodící čáry…,…přibližoval se dle nařízeného kurzu… atd.

zatímco u „v souladu s“ je tato závislost více indiferentní např.

…v souladu s všeobecným míněním hlasoval pro…, …všichni v souladu s hlásanou mediální „pravdou“ tleskají, jen Aliendrone musí mít pořád nějaké extrabuřty… apod., kde závislost mezi subjekty není tak striktní. ;) :D :D

Ale protože my droni – jak jsem již předeslal – vidíme věci obvykle JINAK a nad filologickými obory vesele ceníme všechny 3 řady svých zoubků (nebudeme si nic nalhávat, matika, fyzika a obecně exaktní vědy jsou prostě LEPŠÍ!), je možné, že jsem trošku „mimo mísu“! :D :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek