adnats

Jaký je rozdíl mezi „dle“ a „v souladu s“?

Nejlepší odpověď
Dochy

Malý, téměř synonyma… Vidím rozdíl ve stupni toho jak se něco řídí dalšími okolnostmi/před­pisy…
„Dle“ víc v poloze: bylo naprojektováno přesně podle tohoto předpisu
„V souladu s“ víc v poloze: naprojektováno podle něčeho naprosto jiného, či k jiným účelům, ale jmenovaným předpisům vyhovuje.

Další odpovědi
annas

Dle je knižní tvar předložky se 2. pádem, stejně jako v souhlasu s., ve smyslu čeho, podle, zřetelem k čemu.

Dle souhlasu, dohody, domluvy atd.

soulad = shoda, která vyplývá z výhodnosti. V souladu by mělo být pro někoho výhodné, vyrovnané ve styku s druhým.

Nebo je něco v souladu se zákonem, nebo barvy jsou v souladu.

Soulad = synonyma – přeneseně – souhlas, shoda, harmonie.

Jenže synonyma jsou slova podobného významu, mohou se lišit v kontextu.

Když dělám něco v souladu s přáním je to přesnější než podle/ dle přání – to nemusí to být vždy pro mě výhodné.

Jako vždy pro ověření významy slov
https://www.nechy­bujte.cz/

--
Dodatečně jsem si všimla, že jste uvedl kategorii Obchodní právo.

Takže uvádím příklad – určitý rozdíl mezi pojmy v souladu a podle (dle)

"V souladu s § 2 informačního zákona jsou

státní orgány,
územní samosprávné celky a jejich orgány a
veřejné instituce a dále – atd.

povinny poskytovat podle tohoto zákona informace vztahující se k jejich působnosti, a to na základě ústní nebo písemné žádosti fyzických a právnických osob."

https://frankbol­d.org/poradna/ka­tegorie/pravo-na-informace/rada/kom­pletni-pruvodce-pravem-na-informace

"Secundum et intra legem (popř. secundum legem) znamená chování na základě a v mezích zákona (podle zákona a v souladu s ním.)

"Orgány veřejné moci mohou jednat pouze secundum legem, fyzické a právnické osoby mohou jednat též praeter legem, tedy ne sice přesně podle zákona, ale neporušujíc jej a v souladu s jeho účelem.

Zákon tak vystupuje jako rozhodující kritérium posouzení legality určitého chování."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Secundum_et_in­tra_legem

V oblasti práva je přesněji vymezený rozdíl l mezi těmito pojmy než je vysvětlení jen jazykové.

autacek

Záleží především na kontextu, pokud rozhodne soud, tak to bude dle zákona. Pokud budeš postupovat v souladu se smlouvou, odkazující například na obecné reklamační podmínky, bude reklamace probíhat dle reklamačních podmínek, nikoli dle smlouvy 😉

Emefej

Významový rozdíl necítím žádný. Výraz „dle“ na mě působí knižně až archaicky.

aliendrone

Protože jako dron vidím i to co nevidí obyčejní lidičkové, tak budu protestieren und viděl bych tam přeci jenom rozdíl v závislosti mezi dovolávanými subjekty.

Slovo „dle“ bych použil spíš ve smyslu nadřazený(řídí­cí)/závislý subjekt . např.:

…byl odsouzen dle paragrafu…, …postupoval dle vodící čáry…,…přibližoval se dle nařízeného kurzu… atd.

zatímco u „v souladu s“ je tato závislost více indiferentní např.

…v souladu s všeobecným míněním hlasoval pro…, …všichni v souladu s hlásanou mediální „pravdou“ tleskají, jen Aliendrone musí mít pořád nějaké extrabuřty… apod., kde závislost mezi subjekty není tak striktní. ;) :D :D

Ale protože my droni – jak jsem již předeslal – vidíme věci obvykle JINAK a nad filologickými obory vesele ceníme všechny 3 řady svých zoubků (nebudeme si nic nalhávat, matika, fyzika a obecně exaktní vědy jsou prostě LEPŠÍ!), je možné, že jsem trošku „mimo mísu“! :D :D :D