pamen52

Jaký je rozdíl mezi dědickou a darovací daní?

Jsem jedinný syn a rodiče mi chtějí darovat chatu a byt.jednotku.Jakou zaplatím dan? jakou dan bych zaplatil kdybych vše vyřídil až jako pozůstalost?

Nejlepší odpověď
anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Da%C5%88_­d%C4%9Bdick%C3%A1,_da­rovac%C3%AD_a_­z_p%C5%99evodu_ne­movitosti

Další odpovědi
anonym

Dědická a darovací daň se liší právě tím, že darovat majetek mohou dárci za svého života a po jejich smrti se vše řeší jako dědictví.
Stále ještě platí, že jako syn patříš do první skupiny, takže zde je nabytí daru i dědictví od daně osvobozeno.
Při situaci v ČR bych asi řešila situaci hned. Čert ví, kdy zase naši poslanci přijdou na to, že je málo peněz a je třeba zdanit jak dědictví, tak dar.
Poplatek notáři se při projednání dědictví platit musí tak či tak.

ddolenska

Darovací daň – ten co byl obdarován neplatí státu nic (alespoň zatím, nový zákon nebyl schválen).
Dědická daň – dědicové platí státu a nejen to musí se mezi sebou vypořádat a to je mnohdy složité a končí to i u soudu.