nikolqa.o

Jaký je rozdíl mezi daní a poplatkem ?

Dobrý den,

jaký je rozdíl mezi daní a poplatkem ? V sešitě k tomu mám napsáno prakticky to samé. Žádný rozdíl jsem z toho nevyčetla. :(

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Některé popplatky jsou v podstatě daně. Rozdíl je jen v tom, kdo je stanoví.Obce třeba nemají právo předepisovat daně, tak to řeší formou poplatků.

Další odpovědi
Hlada

Poplatek je výraz pro platbu komukoli, zpravidla za službu (použití WC, parkoviště, odvoz odpadu…).
Daň je platba výhradně státu stanovená zákonem (z příjmu, z přidané hodnoty, z nemovitosti…).

Alesh

Poplatky máš třeba za svoz odpadu nebo za psa. Zkrátka bydlíš v nějaké obci a obec ti vyváží popelnici a ty za to ročně např. platíš 1000 Kč za osobu.
Daň je poplatek z nějaké finanční transakce, kterou zpravidla shrabe stát. Koupíš si počítač za 12100 Kč. A stát si shrábne 2100 Kč do kasy v podobě DPH.