gnr54

Jaký je rozdíl mezi CT a magnetickou rezonanci?

Jaký je rozdíl mezi CT a magnetickou rezonanci?Jde mi o to,kyž má člověk v těle kov a doktoři nemůžou zjistit příčinu.Můžou udělat CT nebo MR!

Nejlepší odpověď
mosoj

CT výpočetní tomografie. Je podobný princip jako u běžného RTG. RTG paprsky prochází tělem v mnoha úhleh, dopadají na detektor
záření ( u RTG na filmovou desku a v jednom úhlu) a počítač vypočítává z matematických rovnic řez tělem. Při tomto vyšetření je
tělo zatěžováno RTG zářením. Navíc podle toho co se vyšetřuje je třeba dávkování kontrastní látky.

MR – Magnetická rezonance. Využívá rozkmitání atomů v silném magnetickém poli.
Vzniká indukované napětí,které je zaznamenáváno a z jeho změn počítač vypočítává obraz.
Lidské tělo při vyšetření není zatěžováno žádným zářením, ale kontraindikací jsou kovové části v těle, které se při vyšetřování zahřívají a hlavně kardiostimulátor. V poslední době se začínají používat implantáty kterým MR nevadí. To neplatí pro kardiostimulátor.

Další odpovědi
quentos

CT = počítačová tomografie, jde tedy o snímání do počítače, s magnetem to nemá nic společného. S kovem by se to tedy vylučovat nemělo.

Zdroj: sám jsem obojí prodělal několikrát.

panenka

Magnetická rezonance-pomocí MRI je možné získat řezy určité oblasti těla, ty dále zpracovávat a spojovat až třeba k výslednému 3D obrazu požadovaného orgánu. Magnetická rezonance využívá velké magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí. Nenese tedy žádná rizika způsobená zářením. Podstatou barevného odlišení jednotlivých tkání je jejich rozdílné chování při stejném vnějším působení.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mag­netick%C3%A1_re­zonance