jirka F

Jaký je rozdíl mezi chudákem a ubožákem?

A jsou tyto lidé vůbec od sebe odlišný chudák je chudý a ubožák je kdo oficiálně ubohý člověk který už si neví rady,nebo mají tyto dvě slova více významů?

Nejlepší odpověď
Kepler

Chudák majetku nemaje, ubožák ten, kdo neví jak na něj dosáhnout, nebo prostě nemůže kvůli hendikepu a zaslouží si soucit. Ale po charakterové stránce i chudý člověk může být bohatý duchem a poctivý, kdežto ubožák se neštítí ničeho a je hoden opovržení.

Další odpovědi
annas

Jsou to částečná synonyma:

Vkládám odkaz, můžete si porovnat sám podle uvedených příkladů.

"chudák

  1. chuďas, žebrák, nuzák ≠ boháč, (expr.) pracháč, zazobanec
  2. ubožák, nebožák, (expr.) chuděra

..
chudák ~a m (1. mn. -ci; 6. mn. -cích)
1.chudý, nemajetný člověk
chudák a boháč
zůstat do smrti chudákem
dát chudákovi almužnu
Nejsme žádní chudáci.
2. .tvor hodný politování; ubožák
Je chudák ochrnutý.
Chudáci rodiče!
Chudák vrabec do rána zmrzl.
Chudák ženská.
expr. hanl. Ty chudáku jeden!

ubožák ~a m (1. mn. -ci; 6. mn. -cích)
politováníhodný člověk
opuštěný/nemocný ubožák
postavit útulek pro ubožáky
expr. hanl. Ty jsi ale ubožák!"
https://www.nechy­bujte.cz//