Dr. Darko

Jaký je rozdíl mezi červí a černou dírou?

Odpovědi
anonym

Vůbec nijak to spolu nesouvisí.

Černá díra je tak extrémně hmotné těleso / hvězda, že její vlastní gravitace k sobě přitahuje i samo světlo (z toho důvodu není vidět).

Červí díra je jenom hypotetický konstrukt, který nevzniká žádným pozorováním, ale jen tím, že se doslova šponují matematické modely do extrémů. Jedná o schopnost čistě vyfantazírovanou schopnost časoprostoru utvořit zkratku mezi dvěma vzdálenými body takovou, že ji její překonání bude „časově“ méně náročné, než kdybychom mezi body cestovali konvenčním způsobem a rychlostí menší, než je rychlost světla. Nic takového ale nikdy nebylo ani náznakem pozorováno.

aliendrone

Červí díra – hypotetický fenomén spojující 2 body v prostoročasu „mimo něj“ (jinou dimenzí), v důsledku čehož se tato místa červí dírou „propojí“. Obvykle se o ní uvažuje jako o „zkratce“ (tedy je výrazně kratší než přímá vzdálenost mezi těmito body), což ovšem zdaleka nemusí být pravda. Nejenže tedy umožňuje cestovat prostorem, ale i časem (informace/hmota se přenáší vyšší, než světelnou rychlostí)!
S tvrzením ge0rge se rozcházím pouze v tom „ani náznakem nebylo pozorováno“. Kupříkladu kvantové tunelování (potenciálovou jámou) se dá vykládat mnoha způsoby, např. krátkodobou nadsvětelnou rychlostí (v rámci Heisenbergových relací neurčitosti) či dodatečným vznikem energie z ničeho (taktéž v H. relacích), popřípadě i průnik skrz bariéru právě červí dírou. Skutečný mechanismus pochopitelně neznáme, víme jen že „to funguje“ a víme to tak dobře, že jsme toho schopni i využívat (např. tunelová dioda) Dokonce známe i princip, jak červí díru TEORETICKY vyrobit. Nicméně červí díru obecně a reálně vyrobit ani náhodou neumíme, je to o několik řádů vyšší technologie, než kupříkladu fúzní reakce, kterou známe a (v bombách) užíváme desítky let. PŘESTO se první experimentální fúzní elektrárna (ITER) teprve staví. Je otázkou, KDY se dostaví. O využítí fúze slyším CELÝ ŽIVOT – a pořád NIC. Vytviořit červí díru je jako chtít po Johannesu Keplerovi v 16. století, aby sestrojil nejnovější generaci čipu Intel, chápeš? ;) :D :D

Černá díra je reálný „objekt“, jde o gravitační kolapsar (může teoreticky vzniknout i jinak), jehož míra zhroucení přesáhla kritickou gravitační mez – Schwarzschildův poloměr. Tedy „objekt“ (či jak to nazvat), u kterého je úniková rychlost vyšší, než mezní rychlost „c“, tedy rychlost světla. Z tohoto důvodu vše co pohltí je nenávratně ztraceno z našeho vesmíru, nikdy se to nedostane zpět. Jediný způsob, jak se projevuje navenek je nepředstavitelná gravitační síla (zakřivení prostoročasu), potažmo i gradient gravipole. To působí na okolní hmotu tak mohutně, že můžeme pozorovat efekty VNĚ Schwarzsildova poloměru v jeho blízkosti (samotnou černou díru viděl nelze, viz výše). Tedy…

Ona i černá díra „září“, nicméně nejde o žádné klasické emise, jaké známe, nýbrž o tzv. „Hawkingovo vypařování“. To je kvantově mechanický jev a možná víš, že svět/vesmír na KVANTOVÉ úrovni je něco zhola a naprosto odlišného a z mnoha hledisek selským rozumem nepochopitelného. (kupříkladu JEDEN kvantový objekt se v JEDNOM okamžiku nachází na mnoha místech současně [tzv. stav „superpozice“] apod. libůstky v našem makrosvětě nepochopitelné). A kvantovku bych do toho netahal (jakkoliv pro pochopení černých děr je ABSOLUTNĚ nezbytná), protože by ti v tom udělala ještě větší guláš. ;) :)

anonym

Černá díra patří do reálné vědy (přesto že to vůbec není díra) je alespoň něčím, co se daří skutečně pozorovat pomocí vnějších projevů (přesto že sama vidět není), zatímco červí díra patří daleko spíš jen do fantaskních myšlenkových experimentů nebo sci-fi filmů.