vladimír

Jaký je rozdíl mezi bukanýrem, korzárem a kaperem?

Nejlepší odpověď
rynek878

Různá označení pro piráty
Piráti operující v Západní Indii byli známí jako bukanýři (buccaneers). Slovo pochází z boucan, dřevěná obruba užívaná pro vaření masa (jinde zvaná barbacoa). Ty byly užívány francouzskými lovci zvanými boucaniers. Tito lovci se stali piráty a své jméno vzali s sebou. Tito piráti byli nakonec organizováni a jejich vrchol nastal, když se k nim přidal Henry Morgan (později se stal guvernérem). Bukanýři byli příležitostně zaměstnáváni jako privatýři („státní“ piráti).

Nizozemští piráti byli známí jako kapeři nebo vrijbuiteři („plenitelé“). Pojem zahrnuje slova vrij znamenající volný, buit znamenající kořistnictví a koncovka -er znamená agent. Slovo vrijbuiter bylo přetvořeno v anglické „freebooters“ a ve francouzské „flibustiers“, jehož anglická mutace je zase filibusters, ti ovšem nebyli piráty, ale dobrodruhy, kteří působili v Latinsko americké revoluci a puči. Nakonec se pojmenování ustálilo na významu rušivého mluvení bez zastavení při parlamentním zasedání.
Pojmenování Lanun zase dostali piráti v úžinách Malacca od Indonésanů a Malajšanů. Původně kultura námořního lidu, jejichž jméno se stalo synonymem k pirátství někdy v 15. století.
Pirát pověřený k činnosti vládou je nazýván privatýr nebo korzár, což v moderní arabštině je قرصان z tureckého Korsan, které se zase zdá býti odvozeno z evropského slova, které se postupně utvořilo z pojmu cursa, jež ve středověké latině nabývá významu „výprava, vpád, nájezd“.

link:

Zdroj: http://johnny-jacksparrow.blog­.cz/0704/4

Další odpovědi
iceT

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kor­z%C3%A1r

bukanyr je druh namornich lupicu,korzar vetsinou byl zplnomocneny,ale mam zato ze nekdy se rozdily stiraly.