VeRe1983

Jaký je rozdíl mezi běžným a indukčním ohřevem?

A jsou pánvičky s jiným druhem vařiče kompatibilní, tj. ta pro běžný ohřev na indukční plotýnku a ta indukční pro běžnou plotýnku? Riskoval bych zničení jednoho či druhého, anebo to jen nebude fungovat?

Doplněno: Díky. Takže soudím, že dvě nynější teflonky fungovat budou. Jen doufám, že ten indukční ohřev je skutečně tak bezpečný jak se píše a nebudou to vyhozené peníze za pánvičky a vařič :).

Nejlepší odpověď
kodl67

Nejlepším způsobem jak zjistit jestli nádobí bude fungovat na indukci,je použít magnet.Pokud se přichytí,bude.Pokud ne,nebude

Další odpovědi
dr.luha

Musí ty vaše teflonky mít ve dnu vlisovaný magnetický kov – magnetickou nerez, jinak vám to indukce nevezme.

cochee

Nádoby vhodné pro indukční ohřev jsou z kovu – nejlepší vlastnosti pro tento účel má ocel, ale funguje i hliník a měď. Naopak indukční ohřev nefunguje u nevodivých nádob – sklo, keramika, porcelán. Není nejmenší problém použít nádobí pro indukci ke konvenčnímu vaření na plynu/elektro; naopak to nemusí jít z výše uvedeného důvodu.

dr. luha: jak jsem psal, magnetický ten kov být nemusí, půjde to (sice méně efektivně, ale půjde) i s nemagnetickými kovy. Soustava plotýnka – dno nádoby je víceméně transformátor a v něm, jak známo, primární i sekundární vinutí musí být nutně elektricky vodivé, nemusí však být z ferromagnetického materiálu. Ferromagnetikum je v transformátoru jen v jádru, to však není v transformátoru nutné, „jen“ zlepšuje účinnost. Teplo se vyvíjí tím, že v sekundáru (dnu nádoby) se indujuje el. proud a protože sekundár je vlastně ve zkratu, veškerá naindukovaná energie se mění v teplo.

VeRe1983

Magnet bohužel není k mání, zkusím ho sehnat. Každopádně dno těch nynějších pánví je kovové, stříbrná barva, soustředné kružnice…asi aby to lépe drželo na plotýnce, nevím.