JájsemRaibek

Jaký je rozdíl mezi benzínovým a naftovým motorem, pomineme-li takové ty normální věci?

Zarazil jsem se u toho,že tank jezdí (jezdil) na benzín a takmně furt vrtá hlavou, jaký je rozdíl mezi benzínovým a naftovým motorem.
Samozřejmě karburátor a další rozdíly, ale jde mi spíše o sílu – výkon, že by snad i spotřebu?
Tank jako takový beru jako silné vozidlo a on jezdí na benzín.
Náklaďák na benzín jsem neviděl, takové ty velké co jsou v dolech, ty už vůbec neví jak chutná benzín.
Proč jsou silné stroje naftové a ne benzinové? Benzín nemá takový výkon? Kvůli spotřebě? A co ten tank na benzín, to nevadí?
Jak to tedy je.
Díky za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
Kepler

S těžkými vozidly na benzín jsou proslulí zejména Rusové. Toto palivo má totiž tu výhodu, že nezamrzá. Jinak výkonnější a úspornějším palivem je nafta, ale naftový motor je omezen z hlediska použitelnosti nejvyšších otáček a taky svou bytelnější konstrukcí a váhou. Zatím co naftové motory točí maximálně 4500 ot/min v osobních autech a v náklaďácích 2000, benzíňáky lze točit klidně i na 20 000 v autech závodních.

Další odpovědi
Klaproth

Vznětový motor má vyšší účinnost.

dubraro

Při stejném výkonu je benzinový motor lehčí.
U bojových vozidel hraje roli to, že benzín snadněji hoří a vybuchuje než nafta.
Za II. sv. války měly německé tanky motory na benzín a ruské většinou na naftu.
Nynější tanky mají motory benzínové i naftové i na letecký petrolej a někdy i takové, které mohou jezdit na více druhů paliva.

Dochy

Nafta má vyšší výhřevnost, takže víc energie na litr či kilo paliva
U nafty je menší riziko nechtěného vzplanutí či výbuchu (výhoda pro bojová vozidla)
Nafta může ztuhnout (nevýhoda v zimě)
Naftový motor (atmosférický) je myslím i konstrukčně jednodušší (obejde se i bez elektriky)