Shadowmaker

Jaký je rozdíl mezi avantgardou a experimentováním?

Nejlepší odpověď
quentos

Experiment je česky řečeno pokus. Avantgarda znamená doslova „předvoj“ – jedná se o předzvěst nějakého uměleckého směru, který, jak už říkal Kepler, se následně ujme. Takže experimentování je pouhá součást – a typický znak – avantgardy, ale není to totéž.

Další odpovědi
Kepler

Hranice je asi tenká. Experiment může být cokoliv, co si něčí chorý mozek vymyslí. Avantgarda je úspěšný experiment, který se ujal a čas potvrdil jeho platnost.

xxx3

Avantgarda je umělecký postoj, který v podstatě zahrnuje experimentování na hraně (nebo spíš za hranou) současných konvencí. Neřekl bych, že je nezbytné pro potvrzení avantgardy, aby se uplatňované postupy nakonec ujaly – alespoň v hudbě to rozhodně neplatí.