Avatar uživatele
daran

Jaky je rozdil mezi automatickou a manualni prevodovkou?

Zajímavá 0 před 2491 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
anonym

Automatická převodovka řadí ´sama´ - buďto jen na základě otáček motoru a nebo podle programu, který bere v úvahu i další parametry (otáčky a zatížení motoru, zvolený styl jízdy...).
V manuální převodovce volí zařazení rychlostního stupně řidič.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

u automatu nemusíš mačkat spojku a řadit.I přesto že tam šajtrpáka je,ovšem zaříš jen parking-což je brzda a na tento stupeń se také startuje,pak je tem N a další 2 stupně,pro jízdu dopředu a dozadu.
U manuální převodovky musíš zmáčknout spojku když cheš zařadit jinaj kvalt.U náklaďáků ještě s meziplynem nebo dvojtým vyšlápnutím spojky.Tož třeba Tatra.

Pak existuje ještě poloautomat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
RedBox

Jak píše mowla: automatická převodovka sice řadí taky, ale nezávisle na vůli řidiče. Zjednodušeně řečeno, počítač si zvolí převodový stupeň a sám následně přeřadí. Někde máš u auto. převodovky volbu stylu jízdy a podle toho se určuje při jakých otáčkách si přeřadí.

Manuální převodovka - řidič pomocí táhel nebo lanovodů mění převodový poměr, během řazení musí být vyšlápnutá spojka. Kdysi dávno existovali převodovky nesynchronizované, kde jsi během řazení musel řadit s meziplynem (řadit na vyšší stupeň s vyšlápnutím spojky v neutrálu, podřazovat s mírným přidáním plynu) no dnešní vozidla už mají synchronizované převodovky, kde používání meziplynu je zbytečné.

Poloautomatická převodovka (sekvenční) - je to vlastně velmi podobné automatické převodovce, až na to, že během jízdy řadíš pomocí ,,páček" +1 rychlostní stupeň a -1 rychlostní stupeň. Podobně se to používá u motorek, kde se to spíše podobá mechanické převodovce, ale princip je prakticky velmi podobný.

Pak jsou ještě hydrodynamické převodovky, variátory, planetové převodovky, atd.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
kablik

napřed si ujasni zda seš si jistý, že máš na mysli auto nebo dětský kočárek...

před 2491 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava