daran

Jaky je rozdil mezi automatickou a manualni prevodovkou?

Odpovědi
anonym

Automatická převodovka řadí ´sama´ – buďto jen na základě otáček motoru a nebo podle programu, který bere v úvahu i další parametry (otáčky a zatížení motoru, zvolený styl jízdy…).
V manuální převodovce volí zařazení rychlostního stupně řidič.

honza19hk

u automatu nemusíš mačkat spojku a řadit.I přesto že tam šajtrpáka je,ovšem zaříš jen parking-což je brzda a na tento stupeń se také startuje,pak je tem N a další 2 stupně,pro jízdu dopředu a dozadu.
U manuální převodovky musíš zmáčknout spojku když cheš zařadit jinaj kvalt.U náklaďáků ještě s meziplynem nebo dvojtým vyšlápnutím spojky.Tož třeba Tatra.

Pak existuje ještě poloautomat.

RedBox

Jak píše mowla: automatická převodovka sice řadí taky, ale nezávisle na vůli řidiče. Zjednodušeně řečeno, počítač si zvolí převodový stupeň a sám následně přeřadí. Někde máš u auto. převodovky volbu stylu jízdy a podle toho se určuje při jakých otáčkách si přeřadí.

Manuální převodovka – řidič pomocí táhel nebo lanovodů mění převodový poměr, během řazení musí být vyšlápnutá spojka. Kdysi dávno existovali převodovky nesynchronizované, kde jsi během řazení musel řadit s meziplynem (řadit na vyšší stupeň s vyšlápnutím spojky v neutrálu, podřazovat s mírným přidáním plynu) no dnešní vozidla už mají synchronizované převodovky, kde používání meziplynu je zbytečné.

Poloautomatická převodovka (sekvenční) – je to vlastně velmi podobné automatické převodovce, až na to, že během jízdy řadíš pomocí ,,páček" +1 rychlostní stupeň a –1 rychlostní stupeň. Podobně se to používá u motorek, kde se to spíše podobá mechanické převodovce, ale princip je prakticky velmi podobný.

Pak jsou ještě hydrodynamické převodovky, variátory, planetové převodovky, atd.

kablik

napřed si ujasni zda seš si jistý, že máš na mysli auto nebo dětský kočárek…