Lukáš Rusek

Jaký je rozdíl mezi Armádou ČR a Policií ČR?

Zajímá mě rozdíl v jejich funkci hlavně a co dělají a nedělají rozdílně.

Nejlepší odpověď
Kepler

Armáda je určena k obraně státu vůči hrozbě z vnějšku, případně může být vyslána do zahraničních misí v rámci závazků vůči NATO, nebo i k využití jejich techniky a lidských sil při živelných pohromách. Policie se stará o vnitřní bezpečnost státu, boji proti kriminalitě apod., nebo i dodržování opatření při nouzovém stavu, jak tomu je právě teď.

Další odpovědi
aliendrone

Ke Keplerem vyjmenovaným faktorům bych dodal, že armáda jakožto silová složka je důležitým faktorem rovnováhy společnosti coby případná protiváha proti taktéž silové a ozbrojené policii. Což ovšem neznamená, že v případě potřeby by nutně musely „jít proti sobě“, obvykle (v „realtivně normálních“ systémech) je to NAOPAK. Tedy armáda může působit jako „výpomoc“ či dodatečná podpora policejních/po­řádkových složek.

Společným prvkem je např. princip subordinace či nošení uniforem (včetně vyjímek, které je obvykle nenosí, jakkoliv ji doma ve skříni mají). ;)
Důležitým rozdílem je zaměření na cílového protivníka. Zatímco armáda je primárně určená k boji proti vysoce organizovaným a speciálně vyzbrojeným mohutným silám (jiným armádám), tak fízlové jsou primárně určeni k boji proti civilistům (vlastním občanům). Od toho se i odvíjí jejich vybavení, kupříkladu jsi asi neviděl moc policejních bombardérů a naopak obyčejných vojclů vyzbrojených pendrekem a klepety (pouta). ;) :D :D

Kepler

alien: richtig, ale je tady jeden megaprůser – ani armáda a policie nezabrání v činnosti extrémistům, aby vyhodili cokoliv do luftu. No, snad kovídek zabere.

Schluker

Od toho je tu zase rozvedka a kontrarozvedka :)