quentos

Jaký je rozdíl mezi

smlouvou o dílo a dohodou o provedení práce? Myslím tím především v praxi, pro zaměstnance – prý jedno z toho je značně nevýhodné…

Nejlepší odpověď
Ajadom

Smlouvou o dílo se zavazuje zhotovitel k provedení určitého díla a objednatel se zavazuje k zaplacení ceny za jeho provedení. Dílem se rozumí například zhotovení či montáž určité věci, její údržba, provedení dohodnuté opravy, zhotovení, oprava nebo úprava stavby nebo její části apod.

Dohodu o provedení práce (DoPP) uzavřít s každým zaměstnavatelem až na 150 hodin za kalendářní rok. Můžeme mít víc takových zaměstnavatelů, nemusí o sobě navzájem ani vědět. Limit 150 hodin za rok platí pro každého z nich jednotlivě.
Z odměny na Dohodu o provedení práce neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel zdravotní ani sociální pojištění.Pokud nemáme v konkrétním měsíci jiný příjem než z Dohody o provedení práce a není za nás plátcem pojistného stát, jsme pro zdravotní pojišťovnu osoba bez zdanitelných příjmů. Musíme se přihlásit do 8 dnů zdravotní pojišťovně a platit každý měsíc pojistné. Výše příjmu z Dohody o provedení práce nemá vliv na výši pojistného.

Zdroj: http://www.jak­podnikat.cz/do­hoda-provedeni-prace.php

Další odpovědi
standa

Smlouva o dílo se uzavírá mezi dvěma podnikateli (obchodní zákoník).

Dohoda o provedení práce se uzavírá mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem (zákoník práce).

Rozdíl je tedy v právním postavení osoby, která ´dílo´ či ´práci´ vykonává.

Uvedu příklad:

Firma Palety s.r.o. potřebuje natřít plot:

  1. p.Nováček (nepodnikatel) může tuto práci pro firmu udělat na základě Dohody o provedení práce, ze které se odvádí pouze 15% daň z příjmu (neplatí se žádné další odvody)
  • p.Nováček už tento příjem nikde neeviduje, nepodává daňové přiznání
  • firma si výdaj zahrne dio nákladů
  1. p.Veselý (malíř,natěrač – podnikatel) může tuto práci pro firmu udělat na základě smlouvy o dílo
  • firmě vystaví fakturu, peníze zahrne do příjmů, které na konci roku zdaní
  • firma si výdaj uplatní v nákladech