pizlicka

Jaky je rozdil, kdyz je nekdo podnajemnik a nájemník bytu?

pokud jdu do podnájmu a platim najem,jaky je rozdíl mezi mnou,a tím,kdo si odkoupí nájemní smlouvu?Děkuji.

Nejlepší odpověď
ivzez

Nájemní vztah je vztah uzavřený mezi majitelem bytu (domu) a nájemníkem/nájemcem nájemní smlouvou (smlouva je uzavřena
na jméno nájemníka).

Nájemní smlouva se uzavírá podle občanského zákoníku,
(nejde o zboží určené k prodeji).
Pokud „si někdo odkoupí nájemní smlouvu“, naletěl …

Podnájem je vztah mezi nájemníkem bytu a podnájemcem.
K uzavření smlouvy o podnájmu by měl být souhlas majitele.
Souhlas není potřebný v případě, že nájemce v bytě bydlí
a podnájemce vezme k sobě (přenechá mu část bytu).

Více v občanském zákoníku:
Nájem – § 2201 a následující
Podnájem – § 2215

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcansky-zakonik/cast4h2d2­.aspx#cast4h2d2o3

Další odpovědi
anonym

Jednoduše – podnájem je nájem placený z více osob – zkrátka spolu-bydlení… Když hledáš podnájem, hledáš většinou jen pokoj ve větším bytě/domě.

Pepa25

Rozdíl je v postavení vůči majiteli bytu. ivzez to popsala správně, zkusím zjednodušit: nájemník má smlouvu přímo s majitelem (ověřit majitele! do „odkupovaní“ náj. smluv bych nešel!), podnájemník pouze z nájemcem (riziko, že nájemník nenahlásil majiteli).