dust8

Jaký je původ slova „bagatelizovat“?

Nejlepší odpověď
annas

Ještě uvedu, jak se na původ slova, které je součástí české slovní zásoby, dívá Jiří Rejzek.

„bagatelizovat ‘podceňovat, zlehčovat’,
bagatelizace. Od staršího č. bagatela
‘bezvýznamná věc, maličkost’ a to přes
fr. bagatelle z it. bagatella ‘drobnost’,
což je asi zdrobnělina k lat. bāca ‘bobule, zrnko vína.“

Z podst. jména bagatel záměnou p – k z francouzštiny přes němčinu vznikl lidový výraz pakatel = maličkost.

Další odpovědi
marci1

Původ italského slova bagatella.
S největší pravděpodobností prý jde o zdrobnělinu latinského slůvka baca, tedy bobule, zrnko vína. Takže bagatela je vlastně bobulka či zrníčko. Bagatelizovat, tedy zlehčovat, podceňovat, snižovat význam, znevažovat.
https://region­.rozhlas.cz/pa­katel-7291235