dust8

Jaký je původ slovního spojení: „Na plné koule“?

Nechci si to raději domýšlet. ;D

Nejlepší odpověď
annas

Každé slovní slovnío spojení nějak vzniklo. Ale někdy už je těžko původ zjistitelný..

Na plné koule (kule) = nejvyšší možná rychlost, hlasitost apod. I řidička může jet na plné koule, takže to s pohlavím nesouvisí.

Třeba původ souvise s bowlingen – hod plnou koulí, nikoliv dutou., když se hráč snaží srazit co nejvyšší počet kuželek – podle toho je slyšet zvuk

Synonymní spojení – na plný pecky – má stejný význam, SNČ vysvětluje jako zvukový původ,.

Je jasné, že pozbíjení pecek je určitě slyšet, čím je jich víc, tím větší intenzita.

--
Takže to může být nějak i u koule. Rychle se kutálí, když do něčeho narazí, vydá zvuk atd.

Další odpovědi
Kepler

Nad tím nepřemýšlej, je to prostě legrační přirovnání, stejně tak jako „dávat něčemu knedle“, být rychlý jako namydlený blesk, nebo být jednoduchý jako žebřík.