Questman

Jaký je původ slova „taškařice“?

Nejlepší odpověď
annas

"taškář, taškářský, taškařice. Taškář – úůvodně vlastně ‘kdo krade, řeže tašky a měšce’

Taška – taška, taštička, taškový. V obou významech (‘kabela’ i ‘střešní krytina’) přejato z něm. Tasche. , to ze sthn .tasca, jehož původ je nejasný.

Vyskytuje se jen v západogermánských . jazycích, je také italské . tasca tv., ale směr výpůjčky není jistý. "

J. Rejzek: Etymologický slovník

V. Machek uvádí stejný původ jako J. Rejzek – taškář je ten, kdo tašky dělá, ale i je uřezává, krade = kapsář, pak zlosyn vůbec, nyní jen ve smyslu žertovném = šelma (z původního negativního významu) šibal, čtverák.

Zřejmě někdo kradl tašky, bavil se tím, předváděl se, jak je šikovný apod. Určitý způsob legrace, nikoliv vždy pro okradeného, pokud tašku nevrátil. .

Ale šlo o šibalský kousek, později i předvádění šikovnosti třeba na jevšití či různých akcích, tudíž taškařice byla na světě – . jako bujaré veselí, zábava pro jiné, např. pijácké i taneční radovánky.

Objevily se i rozverné komedie – taškařice, které vzbuzdovaly smích a bavily diváky. . Dnes bychom řekli frašky.
Podle PSJC

Ad Jugar – otázka nezněla na původ slova šibřinky, ale na původ slova taškařice.
.
Je možné zjistit z odkazu, ale jugar nepokládá za nutné je vkládat.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:aP­kZoOZTKZgJ:kcjl2­.upol.cz/krobo­tova/aktuality­.doc+&cd=2&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz

Autorka doc. PhDr. Milena Krobotová, CSc.

Další odpovědi
anonym

(taškařina/ taškařice = žert, čertovina, sranda, legrace, psina
Pro maškarní bály vymyslel dr. Miroslav Tyrš název šibřinky (z německého Schabernack – taškařice, čtveráctví).
http://www.brej­le.net/ziva-historie/unor-bily-pole-sili/

talka

Ad Annas: jsem ráda za jugarovo doplnění původu slova Šibřinky!

annas

Ad talka, že jste ráda, je vaše věc.

Ale otázka zněla jinak, mohl doplnit jako zajímavost.

anonym

Jo stane se,že člověk zapomene,ale já ze slovníků opravdu nekopíruji.

Mne zaujal právě pan Tyrš a má to co společného jak se šibřinkami,tak i s taškařicí.

annas

Ad jugar, není snadné vyhledávat ve slovnících, pak okoopírovat nebo styliozovat.

Ale je vidět, že jsi kopírování nezvládl ani ze zdroje, jak je vidět z tvé odpovědi. Musí se textu rozumět a správně pochopit…

Ani u rakouského čerta jsi odkaz nevložil.

Svědčí to jen a jen o tobě. Je to marné, je to marné, je to marné …

Jako vždy – otázka o voze, ty o koze.
Mohl jsi šibřinky doplnit jako zajímavost.

annas

Ach jo, své překlepy vidím až po odeslání. Moje culpa, moje maxima culpa. 🙂

anonym

Kopírování ze slovníku není na závadu, pokud se vloží odkaz, jméno autora,tak, jak to dělá i annas!

annas

Ad barbakan, díky, ale kdo chce pochopí, kdo nechce, je to zbytečné … 🙂

Admin2

Uživateli Jugare,

zamyslete se nad opakovaným porušováním Kodexu.

  1. Čtěte pozorně otázky a nevkládejte nesprávné odpovědi a neuvádějte tazatele v omyl.
  2. Kopírování odpovědí je považováno za podvádění, pokud neuvedete odkazy, odkud jste je převzal.

anonym

Otázku jsem četl pozorně a taky pozorně odepsal.
Jen nekopíruji ze slovníků,toho jste si mohl všimmnout.
Jen jsem nevložil odkaz,to se stane.

annas

Ad Jugar,

pobavila mě tvoje reakce. Stále nechápeš, že všechno nenajdeš na netu?

Kolikrát jsme tě někteří upozorňovali na vkládání odkazů. Kvůli tomu jsi mě urážel. Napsal jsi, že je budeš vkládat, jen když budeš chtít. Není to nějak v rozporu, co píšeš adminovi?

Odpovídej na etymologii zpaměti. Teď mě napadá, že by ses mohl pokusit o rekord v Pelhřimově. Přihlásím tě, vyzkouší tě z významů slov a jejich původu a staneš se geniálním. 🙂

Jeden slovník má jen 866 stránek, formát A4, na jedné stránce jsou dvojsloupce s různým počtem výrazů. dalš slovníky mají i víc, jiné méně stran … takže …

Nevím, proč reaguji, když je to zbytečné …

anonym

Odpovídej ty bez kopírování.
Nikoho jsem neurážel,jen jsem napsal svůj názor.
Více lidí má podobnej názor vůči tobě,jen ti to sem nenapíší,to zas pochop ty.

annas

Ad Jugar,

nejsi zde vedoucí, abys mně přikazoval, jak mám odpovídat.

Nerozumíš psanému textu, natož mluvnici a etymologii, takže škoda slov.

To, co ti píši ostatní, jsou jejich názory, za něž se schováváš. Vypovídají jen o nich a o tobě…

anonym

U tebe se to stává stále, někdy se uráčíš vložit odkaz až na upozornění jednoho z uživatelů.

anonym

Furt je lepší zapomenout,než sem vkládát tohle:
http://www.jpeg­.cz/obrazek/e60W

anonym

jugare, ty jsi blbý, jako tágo, se kterým jsi v životě nehrál.