Complex

Jaký je původ slova „šuplera“?

Nejlepší odpověď
annas

Co na to SNČ? Jde totiž o slovo nespisovné.

Šuplera = posuvné měřidlo, měřítko,
Z něm. Schublehre, dnes častěji Schieblehre.

Složené slovo ze schieben – odtud tvar schub- a Lehre = měřítko..
-

Ne, ne. Čerpala jsem ze Slovníku nespisovné češtiny, nespisovný výraz je šuplera, šupléra. Je to v češtině dost často, že se za b používá p.

Stejně v tomto odkazu jako slangový technický výraz = šuplera, šupléra

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C5%A1uple­ra.

Další odpovědi
marci1

Německý, z „Schublehre“=po­suvné měřítko.

Drap

Z německého Schublehre.

Kepler

Já jsem našel z německého Schieberegler, česky posuvka.

led

Zjavne ste sa pomýlili – preklepli, správne má byť „šublera“, zdomácnený výraz pre posuvné meradlo z nemčiny Schublehre

Dodatok,
ďakujem annas za ozrejmenie z hľadiska spisovného jazyka… Zaujímavé, že aj niektoré odborné publikácie v češtine používajú nespisovný výraz.

orestez

I vy měřítka. Málokdo už z českých a moravských staveb zná slovo lera. Že? Vytvořit si leru podle které bude třeba stloukat podlážky nebo tvořit atiku, římsu.

annas

Led,

je možné, že někde oblastně se používá i šublera s původním b. . Ale zatím jsem ne ašla v žádném jazykovém zdroji. Jen že převzato po úpravě jako šuplera.

Ale existuje i příjmení Šupler/a i Šubler/a.

annas

Hledala sem ve 2 korpusech, v jazykovém atlasu a ve slovnících, které jsou přístupné na netu. Všude jen šuplera.

annas

"šublera

  • v šarišsko-zemplínskom nárečí – posuvné meradlo "

https://webslov­nik.zoznam.sk/na­recovy-slovnik/?s=%C5%A­1ublera

Radius

Já jsem se s ním dost naměřil, jinak dnes už se dá koupit digitální s displejem, má nulování a měří v (mm) nebo (palcích) – to se dá tlačítkem přepínat.

Jinak česky je to „posuvné měřítko“ nebo „posuvka“.