Deadone

Jaky je původ slova “péro”?

Premyslel jsem, z ceho vlastne vychazi vulgarni oznaceni penisu. Tusite nekdo?

Odpovědi
annas

Znáte všechny významy jména pero?

Připomenu vám je.

„1. útvar vyrůstající z kůže ptáků
2. potřeba pro psaní pomocí inkoustu
3. pružná součást zařízení
4. podlouhlý výstupek technické součásti, určený pro spojení s protilehlým dílem
5. (vulgárně) penis“
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/p%C3%A9ro

Pokud chodíte ještě do školy, tak jste se učitli, že existuji u slov významy základní, ale i přenesené.

Ptačí pero je význam původní, od něj pak vznikl brk, ‘psací náčiní, význam je je jasný, význam ‘pružina’ asi podle pružnosti a elastičnosti ptačího pera.

Slovo penis pochází z latiny pendeo – zavěšovat, viset. J. Rejzek: Etymologický slovník

Nejen péro, ale i ostatní vulgární pojmenování souvisejí s tvarem, funkcí atd. Takže 5. význam je přenesený – podle tvaru penisu (péro, které „píše“), nebo pružnosti. Těžko říct, kdo a proč vymyslel.

Výraz se používá třeba i ve Francii a Anglii.

Dochy

Péra (mechanická) mohou mít různé podoby a různé tvary. Taková vinutá válcová pružina i když ji ohneš se pak taky zas hezky narovná

mosoj

Bez hledání. Správný penis je tvrdý, ale pružný, zrovna jako péro. Chápu, že dnes se mnohým o tomto jevu pouze zdá. Fakt vědecké pojednání.