dust8

Jaký je původ slova „neurvalec“?

Nejlepší odpověď
annas

Neurvalec je podstatné jméno, které je odvozené od přídavného jména neurvalý. Takže tento člověk je sruovec, rváč, vzteklý křikloun.atd.

„neurvalý = urvalý = ‘surový, hrubý’. Původně urvalý (nadbytečný zápor jako v :nevrlý,, jež se vysvětluje jako ‘ten, kdo se urval od šibenice’ případně od urvat se ve významu ‘osopit se’ “

osopit se od sápat se – Vývoj významu v č. až k ‘prudce se vrhat, dorážet’ (srov. i soptit). Původ i není příliš jasný, snad tu byl vliv něm .stovesa . sappen

Psl. *sapati je asi opětovací sloveso od *sopti ‘(těžce) dýchat.

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Další odpovědi
Rokio

Neurvalec je hulvát, buran, křupan, neotesanec apod.