Avatar uživatele
bflmpsvz2

Jaký je původ slova fix (popisovač)?

Pamatuju si, že začátkem sedmdesátých let pod pojmem fix existoval (alespoň v Československu) pouze popisovač tlustý počítám 2–3cm, vylisovaný z hliníku jako silnější tuba na zubní pastu, a hrot byl z filcu (tipuju 5mm tlustý). Vyznačovalo se to nezaměnitelnou vůní, počítám že barva obsahovala toluen nebo něco podobného. Taky ten hrot při psaní typicky vrzal a hvízdal. A FIX na tom bylo napsáno, takže nikdo si pod tím pojmem nepředstavil nic jiného. Obrázek jsem bohužel nevygooglil.
Někde jsem našel, že je to zkrácené Centrofix, ale to se mi nezdá, spíš se ta firma pojmenovala podle fixu. Odkud to slovo tedy pochází? Obchodní značka něčeho, co sem přišlo odněkud?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 2378 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jazykovědci uvádějí, , že název fix vznikl z zkrácením názvu firmy Centrofix,. Ale původ slova fix ani UJCAV neuvádí.

Takže jsem pátrala, vyšla jsem z jazyka. Slovo fix je v jazykových výrazech – pre-fix – předpona, su-fix – přípona, a-fix – společný název pro předponu a příponu atd.

Něco se přidává k základu, který je daný. Ještě např. krucifix – Kristus zavěšený, pověšený, připevněný na kříži – tedy kříž..

Takže zřejmě tak nějak vzniklo slovo Centrofix – centrum – střed, středisko, kde se něco soustřeďuje, tedy výroba fixů.

See pre +root of frigere = to fasten, fix see pre + fixer (fix).
http://www.ety­monline.com/se­arch?q=ffix

Slovo fixus – pevný, stálý, lpící, nehybný, upevněný, pověšený
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/fi­xus

V druhé polovině 60. let vzniknul v Japonsku nový psací prostředek, který se rychle rozšířil do celého světa – popisovač, známý pod zkratkou „fix“.

Od roku 1967 se výrobě popisovačů začal přizpůsobovat dačický závod. Zprvu bylo nutné hroty a tampony dovážet z Japonska a inkousty z Německa atd.

http://www.mu­zeumdacice.cz/dow­nload/Centropen-historie.pdf

V japonštině má slovo fix stejný význam – pevný atd.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Radius

Ano, já si na ten starý hliníkový fix (o kterém píšete) pamatuju, jak přesně vypadal, jak byl velký a jaké měl víčko i jak voněl (smrděl). Obrázek jsem nenašel, ani nevím, kde se vyráběl. Ale v té době už se objevovaly plastové fixy kulaté bílé a 6 hranné šedé, pak slabší s kuličkou (a oranžové kulaté) centropen a centrofix.
Psal jsem s nima…

Upravil/a: Radius

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Fixy byly lihové, toluen by asi neprošel. Zpočátku jen tlusté pro barevné zvýraznění tištěného textu (zvýrazňovače), pak i tenké, kterými jde i psát. Odkud to slovo pochází netuším, ale mohlo by to pocházet od slova „fixovat“ – zpevňovat, upevňovat, znehybňovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Zřejmě od slova fixní – trvalý.

Kepler – ty staré tlusté fixy pamatuju, lihové rozhodně nebyly! Podle smradu to byl toluen nebo xylen. S oběma látkami jsme běžně pracovali v tiskárně a jejich vůně je nezaměnitelná.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Emefej

annas > sice netuším, za co jsem si ono doplnění zasloužil, přesto děkuji mnohokrát.

před 2377 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek