annas

Jaký je původ rčení „bych bych volal nebo honit bycha“? Co je „bych“?

Znáte význam tohoto používaného rčení?

Nejlepší odpověď
rynek878

pozdě bycha honiti
Stručné a výstižné označení dotazu:
pozdě bycha honiti
Text dotazu:
Z čeho vzniklo rčení \„pozdě bycha honiti\“ ?
Odpověď:

Dobrý den, rčení „pozdě bycha honiti“ vyjadřuje stav, kdy se již nedá nepravit, co se událo, kdy je již pozdě litovat toho, co se stalo. Nejstarší písemný doklad používání lidového rčení „honit bycha“ je podle Václava Flajšhanse z 15. století, později se vyskytuje ve sbírce Přísloví česká od Jana Blahoslava, úsloví znal i J.A.Komenský. Úsloví se vyskytuje i v Rosově slovníku a Čelakovského knize: Mudrosloví národu slovanského ve příslovích.
U slova „bych“ se jedná o zpodstatnělý slovesný tvar kdybych, slovesný tvar vyjadřující čas minulý.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/pozde-bycha-honiti

Další odpovědi
vagra

V Zaorálkových Lidových rčeních se píše, že „honit bycha“ a také „bych bych volat“ znamená litovat nějakého svého dřívějšího skutku a uvádí se zde i rčení „bycha za ušima hledat“, které také znamená litovat nerozvážného skutku.
Jde tedy o hodně starou, i když docela moderně působící slovní hříčku. Vychází z vět, který si všichni říkáme, když něco dopadlo špatně a my víme, že jsme tomu mohli
Co to vlastně je za slůvko, to bych.
Jde o tvar slovesa být
Bych nejprve znamenalo byl jsem, stejně jako krych mělo význam kryl jsem a třeba pich znamenalo pil jsem.
Pak ale bych změnilo funkci a začalo fungovat jako podmiňovací způsob.

Zdroj: upraveno z-http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/165613

hanulka11

BYCHA podle mě patří do češtiny sloves.

Ze všech našich zoufalých, zklamaných, litujících se a zmaru propadajících
povzdechů typu co bych, jak bych, abych, kdybych, že bych, achich…

A zatím ztrácíme síly, uteče nám čas a už je to pryč
a už nedohoníme,co jsme tím vzdycháním a achichováním
a marným přemítáním promeškali – je pozdě.
Pozdě bycha honit