C-3PO

Jaký je původ příjmení Pernický?

Nejlepší odpověď
annas

U nás na Hané se používá pernice ve významu velké hliněné nádoby, která se používá jako květináč.

Tuto možnost uvádí D. Moldanová v knize Naše příjmení

Příjmení Pernica, Pernice je odvozené od hliněné nádoby , velké mísy; druhá možnost od čepice, vroubené kožešinou.
Z tohoto příjmení vznikly varianty Pernický, Pernička.

I když to svádí k odvození od pečiva perník, přípona -ický ve významu pernický od pernice má jiný význam než perníkový od perník.

Od perníku jsou odvozená příjmení Perník, Perníček, Pernikář.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že v tomto případě se to samo nabízí. Zřejmě ti bude od perníku.

lexx

tomu se říká nomen-omen (příznačné pojmenování) jako instalatér Vodička, pekař Buchta, ornitolog Sokol, hajný Liška, gynekolog Šuk a plukovník Zlý, jsou to skutečné osoby…