Jaký je původ příjmení Kubín?

Nejlepší odpověď
rynek878

Náš Kubín tedy patří do kategorie ze jmen osobních (křestních), biblických, a to původem hebrejských (židovských). Z naší varianty Jakub vypustili předkové první slabiku, ponechali prostřední a přidali k ní příponu -ín.

Zdroj: http://www.ro­dinaonline.cz/ar­chiv/2002/26/ku­bin.htm

Další odpovědi
annas

Jen doplním, že Váš předek mohl pocházet z města Kubína.

Nebo přípona -ín znamená, že příjmení převzal dotyčný po otci – bydlel u Jakuba, domácky u Kub-y, tedy byl pojmenován Kub-ín, Kub-ík atd. Rovněž toto příjmení dostávali hoši, u nichž se dělala obřízka.

Vlastní věd. z etymologie a Staročeského slovníku.