annas

Jaký je původ dnešního obrazného spojení „český tunelář“?

S tímto pojmem se setkáváme na každém kroku…

Nejlepší odpověď
anonym

Zdánlivě už není co dodat, nicméně si nemohu odpustit přípodotek. Charakterističtější a významově nadužívaný je odvozený výraz vytunelovat. V této spojitosti se tento význam (ve smyslu vyvedení kapitálu z fondu, záložny a později i akciovek a sróček) odvozuje z 90. let kupónové privatizace a posléze začátků divokého kapitalismu.
Svého času mne velice pobavila televizní diskuse renomovaných ekonomických analytiků, kteří tento pojem zmínili, že se jedná o ryze český novotvar, jehož význam prý museli obtížně vysvětlovat na mezinárodním fóru.
A následně trochu hořce konstatovali, že již to v cizině vnímají a dokonce i sami někdy používají, ale jako nelichotivý český fenomén.

Další odpovědi
vagra

Máte pravdu, že slovo „tunelář“, už zdomácnělo v českém jazyce a označuje podvodníka, osobu, likvidující cizí majetek ve svůj vlastní prospěch. Tento novodobý český tunelář pochází z vězeňského slangu (argotu) kde „sjet na někoho tunel“ znamená někoho podvést, podrazit jej.
Jeho kořeny je potřeba hledat v pokusech odsouzenců o útěky z věznic podkopáním se, pomocí do země vyhloubených tunelů. Tím vlastně, při útěku, pomocí tunelu, došlo k podvedení vězeňské stráže, která netušila, že vězni uprchli. Udělali na ni prostě tunel. Do běžného českého jazyka se slovo tunelář, ve smyslu podvodník, dostalo kolem roku 2000 zásluhou tehdejšího českého premiéra a předsedy sociálních demokratů.

Zdroj: zkráceno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:SCROp­MBystsJ:pzahnas­.webnode.cz/pro­ducts/baqrabo­ve/+kdo+byl+ba­raba&cd=3&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

hanulka11

asi je původ v tom jak hrabali tunel ne? co nejvíc vyhrabat , aby byl tunel řádně prostorný
nyní- čím víc hrabeš tím víc máš …hamouni

dědapetr

Spojení je nasnadě tunelář (díra v rozpočtu)mizející jako zemina při kopání tunelu.