dust8

Jaký je původ a význam slova „simsalabim“?

Nejlepší odpověď
annas

Původ je mnohem starší než v odkazu marc1. l

"Po generace používali rodiče v Německu magické kouzlo „Simsalabim“, když si s dětmi hráli na čarodějnice a kouzelníky, a ti malí to dělají po nich.

Málokdo ale nastolil otázku, odkud toto přísloví, které je považováno za nejpoužívanější v oblasti magie, ve skutečnosti pochází.

V programu ZDF „Volle Kanne“ nyní zkoumali původ slova a našli původ, který poukazuje na rané setkání s islámem. „ Simsalabim “ má představovat evropskou korupci Basmaly, arabskou vzývací formuli „Bismi ʾllāhi ʾr-Raḥmāni ʾr-Raḥīm“ („Ve jménu Alláha, nejmilosrdnějšího, nejmilosrdněj­šího“).

Když muslimové zahájí činnost, obvykle tento vzorec vysloví předem. V době rozkvětu islámu vypadala vysoká matematika praktikovaná v arabském světě pro Evropany stále jako magie. Tento idiom, nebo spíše to, čemu Evropané rozuměli, se říká, že byl používán jako heslo v souvislosti s magií.
Není to jediné kouzlo náboženského původu

Duden nabízí alternativní vysvětlení. To ho vede zpět k homeopatii a jejímu principu „similia similibus“ („like with like [heal]“).

Souvislost s náboženskými vzorci však také naznačuje, že výraz „hocus pocus“ používaný k popisu magie odkazuje na zkrácené chápání takového, jmenovitě slova instituce z křesťanské liturgie „Hoc est corpus meum“ („Toto je moje tělo „) – a podobně populární vzorec“ Abracadabra „je založen na aramejském požehnání“ Avrah KaDabra „, což jako jeho původ naznačuje něco jako“ Jsem stvořen, když mluvím ".

Abrakadabra“ patrně vychází ze starodávné aramejštiny a v překladu znamená „staň se“, popřípadě „vytvoř se, co říkám“, nebo také „ať je to zničeno“. V tomto posledním významu se užívá zejména v léčitelství.

https://dtj-online.de/zau­berspruch-simsalabim-basmala-zdf/

Synonymem je hokus pokus.
,,
Další informace v odkazu

„Tato magická slova si oblíbil slavný profesionální kouzelník Dante / The Great Jansen. Sloužily také jako název jeho slavné putovní magické show. Profesionální kouzelník Whit Haydn jednou použil tato slova ve svých vystoupeních jako poctu Dantovi. . Vysvětluje: „Sim Sala Bim jsou nesmyslné slabiky z dánské říkanky. Dante je použil ve své show a řekl, že znamenají „Tisíc poděkování.“ Řekl, že čím větší potlesk, tím větší úklona a větší poděkování, které by Sim Sala Bim znamenal. “

a další opříklady uživí slov.

http://mystery­arts.blogspot­.com/2010/01/sim-sala-bim.html

Další odpovědi
marci1

Kde se vzalo tu se vzalo … SIMSALABIM

Vymyslel to syn kouzelníka Okita. Byl to pseudonym, pod kterým vystupoval.

Na Okitovi (1875 – 1963) je mnoho zajímavých věcí. Pocházel ze slavné holandské kouzelnické dynastie Bambergů s více než třísetletou historií. Žil v Holandsku, byl to Američan a vystupoval převlečený za Číňana. Jeho syn vymyslel onu známou kouzelnickou formulku Simsalabim, což byl pseudonym, pod kterým vystupoval.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/technet/­internet/kouzel­nici-caruji-pomoci-psychologie-a-techniky.A041126_202­726_sw_internet_kuz

Edison

To je arabsky. Německy „abraka-dabra“, česky „čáry-máry“.