annas

Jaký je původ a význam přirovnání „Mít oči jako Argus“?

Nejlepší odpověď
rynek878

Mít oči jako Argus

  • Argos – stooký pastýř
  • Původ rčení

Nejvyšší bůh Zeus se zamiloval do kněžky Íó a před svou žárlivou manželkou Hérou ji skryl v podobě krávy. Ale Héra to zjistila a Dia přemluvila, aby jí krávu daroval. Nechala ji potom hlídat stookým pastýřem Argem, obrem z pradávných dob, konajícím většinou dobro. Zeus nechal pastýře zabít bohem Hermem. Pak Héra poslala na začarovanou Íó velkého ováda, který ji zahnal až do Egypta, kde porodila Diova syna Epafa. Argovýma očima pak Héra ozdobila paví ocas

Zdroj: http://barabi­tes.blog.cz/1002/la­tina-vyroky-rceni-vyznamy

Další odpovědi
anonym

Mít sto očí.

Miroslavst

Že by oko objektivu?

Argus C3 byl levný fotoaparát o nízké hmotnosti, vybavený dálkoměrem. Vyráběla ho v letech 1939 až 1966 firma Argus v Ann Arbor, Michiganu, USA. Fotoaparát nahradil předchozí model Argus C2[1] a byl nejprodávanějším 35-mm modelem[1] kamery na světě tři desetiletí a podílel se na popularizaci kinofilmového formátu. Vzhledem ke svému tvaru, velikosti a váze, byl prý fotografy často označován jako The Brick (kostička nebo pašák), v Japonsku jeho přezdívka překládá jako Lunchbox – krabička na sendvič.

Nejslavnější fotograf 20. století, který popoužíval Argus byl Tony Vaccaro, který tento model používal během druhé světové války (viz kapitolu Nejznámější uživatelé v tomto článku.)

C3 se vyráběla převážně z plastových a kovových odlitků. C3 byly a jsou levné a jejich jednoduchá konstrukce je dělá poměrně snadno opravitelné.[1]

jandmil

Přeneseně to znamená:
Mit oči všude…
Nic mu / jí neunikne…