Marrass

Jaký je přesně význam pracovního bodu čerpadla?

Dobrý den,

potřeboval bych vysvětlit, jaký je přesně význam pracovního bodu čerpadla.

Děkuji Marek

Nejlepší odpověď
mosoj

Každé čerpadlo je definováno charakteristikou čerpadla. Je to vztah mezi objemovým výkonem a výtlačnou výškou.
viz. graf v odkazu.
Výslednou charakteristikou je zobrazená křivka, která se sestává z pracovních bodů čerpadla.
Pracovní bod je kterýkoliv bod na uvedené křivce ( charakteristice) čerpadla. Každému bodu odpovídá výtlačná výška a té výšce přepravovaný objem. Odečítá se z uvedeného grafu charakteristiky čerpadla.

Míním graf na straně 19 PDF dokumentu.

Zdroj: http://www.ener­gypluspumps.e­u/cz/data_edi­tor/File/EEBW2008/2_Ga­lad_Cerpadlav­ProjektechavPra­xi.pdf

Další odpovědi
Miroslavst

Domnívám se, že pracovní bod čerpadla je takový bod, kde má být čerpadlo umístěno aby řádně pracovalo.
Pokud by bylo např. čerpadlo umístěno ve studni u hladiny vody namísto navrchu studny, sálo by vodu z malé výšky a vodu by muselo vytlačovat, namísto toho pokud by bylo umístěno navrcholu studny, sálo by vodu z větší výšky, tlačilo by vodu méně.
Nevím jestli by toto mělo být v poměru, ale proto zřejmě výrobce určil bod, ve kterém je schopno čerpadlo řádně pracovat.