Cass

Jaký je překlad tohoto slova?

Zdravím, neví někdo překlad " litter-dwelling species"? Jde mi hlavně o to „litter-dwelling“, hledala jsem to celé dopoledne a nic :( předem mockrát děkuji :))
Doplňuji:
děkuji za snahu, ale myslím, že to nebude ono… litter také znamená vrh, nebo také smetí či odpadky… navíc se to týká členovců – přesněji pavouků

Nejlepší odpověď
bolak

Já si nejsem jistej jestli pro to vůbec existuje českej ekvivalent.

Ono nenín jen litter-dwelling, ale i ocean-dwelling, ground-dwelling, underground-dwelling, land-dwelling a další, tudíž bych z toho vyvodil, že třeba konkrétně to ocean-dwelling" znamená něco jako „v oceálu žijící“ nebo „oceán obývající“

land-dwelling species pak „na souši žijící druh“ nebo „souše obývající druh“

underground-dwelling mammals – pod zemí žíjící savci

a litter-dwelling, to prostě znamená že je to havěť která žije v hnoji, v odpadcích, v humusu, jako třeba žížaly…

Další odpovědi
quentos

litter jednoznačně v tomto kontaxtu znamená odpadky – zde to bude ve významu „biologické druhy [živočichů] žijící v odpadcích“
Doplňuji:
*kontextu

Conchus

litter – hrabanka
dwelling – obydlí
species – druh (biologický)
Takže je asi takové stádo slepic, které se pohybuje okolo nějakého vesnického stavení. Význam slov najdeš v běžném slovníku (např. na Seznamu)

Lucijej

Podle mně by to mohli být živočichové žijící v v půdě; zřejmě mezoedafon (žížaly; stonožky, chvostoskoci a další členovci,měkkýši i háďátka) – svojí činností přispívají k tvorbě humusu.

quentos

Lucijej: litter ani náhodou neznamená půda, nicméně jedním z významů tohoto slova je „chlévská mrva; hnůj“ – tito živočichové by tedy teoreticky ještě mohli žít v hnoji.

Lucijej

To sice ne, ale někdy se tak označuje surovější forma hunusu

Lucijej

humusu, kdy ještě není rozložený