Ametyst

Jaký je pravý důvod lidových nepokojů v Kazachstánu?

Nejlepší odpověď
marci1

Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. K nespokojeným motoristům se přidali i další obyvatelé v obavě, že následovat bude zdražení potravin a dalšího zboží. „U nás vše závisí na plynu. Jestli zdraží plyn, zdraží vše. A obyčejní lidé mají tak nízké příjmy, že budou žít ještě hůř,“ vysvětlil situaci jeden z demonstrantů. 🙂
https://denik­n.cz/minuta/780930/

Další odpovědi
Kepler

Píše se, zkapalněný ropný plyn podražil o 100 %. A možná tam i předtím vládl určitý nasrelismus.

Emefej

Počkám si na vyjádření Kremlu, tipuji, že za tím jako vždy stojí USA, EU, Izrael, Soros a ilumináti.

Čecho_slovák

Důvod? Jako u nás. Nenažranost, ale ne obyčejných lidí.

plebs

Jiná nátura to na př. Čechům když zdraží o pět set procent tak budou spokojeni.

aliendrone

Tož pro osůbku s tak vytříbeným vkusem ;) to trochu rozepíšu. Podle mne to souvisí s šílenstvím kolem Covidu jednak a druhak s doslova bezprecedentním pádem cen ropy v loňském roce a mizerné situace se „kdosi“ snaží využít. ;)
Kazachstán má měnu v plovoucím kurzu (floating), což na jednu stranu vede k nezávislosti státu na globálkapitálu (možnost autonomní měnové politiky), na druhou stranu vylučuje státní zásahy (regulace zmírňující různé dopady nahodilých ekon. jevů, jako byly ty loňské).

Kazachstán je nesmírně bohatý stát (teď to myslím ve smyslu přírodního bohatství) jeho ekonomika je postavena především na exploataci přírodních zdrojů. Mají snad VŠECHNO kuy šikmovoký – od A jako air (čistý) přes ropu, uran až po Z, jako zatraceně laciné pozemky. Přitom jich počtem není o moc více, než nás (zato rozlohou MNOHONÁSOBEK, je to obrovská země).

Životní úroveň je tam relativně nízká (jakkoliv ekonomika roste – ohromný příliv zahraničních investorů), však také začali v podstatě z ničeho (po pádu CCCP). Ta zásadní potíž je právě v těch dopadech loňského roku, které se promítly na životě lidí naplno (ceny, depreciace měny), bez jakýchkoliv „polštářků“, které umožňuje fixní měnový kurz (jako např. u nás).

Ber to tak, že lidé tam žijí (stejně jako kdekoliv jinde) DNES, něco jako „budoucnost“ je nezajímá. Fakt, že Kazachstán nakupuje zlato jako o závod (a už ho vlastní s ohledem na počet obyvatel ohromné množství) je moc nebere. A už vůbec je nezajímá, že až přijde globální krize, ještě rádi budou lízat nohy dnešním vůdcům za jejich prozřetelnost. Složenky tam musí platit stejně jako my TEĎ a o to jde. Pád ceny ropy (jeden z pilířů tamní ekonomiky) a výdaje na Covid se tam prostě podepsaly MNOHEM VÍCE, než u nás.

Přirozeně se situace pokouší využít globální kapitál převzetím kontroly nad Kazachstánem zapojením Tenge do globálního měnového koše. Právě snaha o vymanění se z područí globálekonomického diktátu vede v konečném důsledku k velké inflaci (přešli na plovoucí kurz teprve v roce 2015 myslím) a globálokapitál si to nechce nechat líbit, vymanit si takové bohatství z pod své nadvlády. Návrat pod „ochranná křídla“ MMF (u kterého Kazachstán doslova NEUVĚŘITELNĚ umořil svůj dluh!) a jiných zastřešujících orgánů globálkapitálu by zajisté tamějším lidem přinesl okamžitou úlevu.

Cena je ale jasná – ztráta nezávislosti a pád pod stejné jho, jaké máme u nás. Tedy situaci, kdy si REÁLNĚ můžeme ještě tak určit barvu fízláckých autíček, makroekonomicky si nesmíme ani prdnout (jinak masivní infalce, znehodnocení státních dluhopisů atd., atd. – podívej se jak dopadlo Maďarsko, když si „zkusilo dupnout“). :(

V podstatě stejné je to i se „zlým Ruskem“. Chápu snahy jejich vůdců, jsou to zdrojově bohaté země a chtějí si udržet kontrolu nad svým bohatstvím. Nejsou v situaci jako my, kteří máme „holý zadek“ (a díky Tošovskému a jeho chábrům už nemáme ani žádné měnové zlato, prostě nemáme NIC). Nad svými zdroji si chtějí udržet kontrolu, potažmo se nechtějí stát loutkami Světové banky a spol. (jako my), chtějí si udržet REÁLNOU moc (potažmo kontrolu nad svým), ne jen odněkud poslušně přijímat rozkazy kdo a jak bude z JEJICH bohatství těžit (podobně jako nás drancuje západ Zlounie, což je hlavní důvod, PROČ jsme se vůči západu za TŘICET LET [!!!] neposunuli vpřed ani o milimetr a NIKDY NEPOSUNEME, dokud se „něco nezmění“).

Resumé: Svoboda a nezávislost prostě NENÍ ZDARMA a globálkapitál se snaží využít situace (asi nějakou formou lokální verze „pravdy a lásky“, „demokracie“ apod. pindů). Jenže tyhle souvislosti lidé v naprosté většině NEVIDÍ a klidně se prodají za drobný obolus (zaplacení složenky TEĎ), aby pak donekonečna jen platili a platili a dřeli bídu s nouzí NAVZDORY ohromnému bohatství, které mají. Všechno ostatní jsou jen „nabalené souvislosti“. :)

paul1

Terorizmus v Kazachstanu – rok 2016:

https://cze.a­gromassidayu.com/te­rrorizm-v-kazahstane-meri-protivodejstviya-news-194309

Nepokoje a dost krvavé tam byly i dříve:

Zdroj: https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/nazarba­jev-obvinil-z-nepokoju-radikaly-podporovane-z-ciziny/r~0e627cd­62d7211e69d46002590604f2­e/

da ny

Oprávněně se obávají zdražování (základních potřeb), snížení životní úrovně, nechtějí padnout na dno. Demonstrují.
Jsem odkázaná pouze, na naše média.
V Kazachstánu je prezidentský a autoritářský systém. Autokracie, říkají média.
Možná se Kazachstínci chtějí „nadechnout“ a touží po demokracii, svobodě. Ale to ještě netuší, co vše, včetně negativ, jim taková změna může přinést. ;/

U nás v Mezinárodním roce dítěte (1979) od září zdražil stát dětské oblečení, pleny aj. o 50% – 100 %. Bydlení a strava stály „pakatel“ Když se o 100% zdražil benzín, do lidí se nestřílelo. Vláda nám své kroky vysvětlila :) :) :)