kefud

Jaký je postup po podání trestního oznámení?

Dne 12.9.2016 jsem podal písemné trestní oznámení policii ČR. Následně jsem byl pozván a vyslechnut ve věci vrácení zálohy za nedodané zboží. Dle zápisu jsem měl být vyrozuměn do 30 dnů. Jak dál postupovat, když mi policie nezaslala žádné vyjádření? Dlužník také přestal komunikovat, rád bych věděl, jak vlastně ve skutečnosti trestní oznámení probíhá a jakým způsobem dojde k uspokojení věřitele. Uvítám fundované vysvětlení, jelikož se mi to na webu nepodařilo dohledat, pouze jak podat tr. ozn.

marci1
Samozřejmě jsem v souladu s ustanovením § 158 odst.2 tres­tního řádu požádal, abych byl do jednoho měsíce od podání tohoto trestního oznámení vyrozuměn o účiných opatřeních.Bohužel se tak nestalo, vznesl jsem výše uvedený dotaz. Snad se k tomu vyjádří někdo znalejší.

Děkuji, kefud.

Odpovědi
Hlada

Po podání trestního oznámení policie zjišťuje, jestli se stal trestný čin. V případě podezření z podvodu je velice obtížné usvědčit pachatele z úmyslu. Pokud se zjistí, že šlo o trestný čin, policie předá případ prokurátorovi, který podá žalobu. V rozsudku je často i povinnost nahradit škodu. Právoplatný rozsudek může sloužit jako exekuční titul. Pokud se trestný čin neprokáže, policie případ odloží. Náhradu škody je pak možné vymáhat u obecného soudu.

marci1

Pokud výslovně o informace nepožádáš, Policie ČR Tě o dalším postupu nevyrozumí. ☹
„Pokud chce být oznamovatel informován o tom, co v té věci policie učinila musí o to výslovně při podávání trestního oznámení požádat (uvést do protokolu nebo v písemném oznámení např. „žádám, abych byl/a vyrozuměn/a o tom, s jakým výsledkem bylo moje trestní oznámení prošetřeno“). Policie jej musí do 30 dnů vyrozumět.“
http://muj-pravnik.cz/postup-pri-podani-trestniho-oznameni/

Zdroj: http://www.po­licie.cz/clanek/pos­tup-pri-podani-trestniho-oznameni.aspx