František199

Jaký je postup dentální hygieny u zubaře v mém případě?

Dobrý den,
Předem bych rád poprosil o odkaz, kde se postup oficiálně a pravdivě definuje.

Když člověk přijde k zubaři a má menší kazy na předních či dolních zubech a má na nich i zubní kámen, co jako první zubař začne odstraňovat? Kaz, nebo zubní kámen? Našla by se nějaká zubní příručka, dle které zubař postupuje?

Prostě odkaz, kde se píše… první se odstraňuje zubní kaz, protože… a až poté zubní kámen, protože…

Díky za odpovědi.

Odpovědi
Kelt

Sežeň si literaturu pro studující zubního lékařství. Je škoda, že ses nezeptal minulý týden. Neteř studuje tento obor. Ale stejně jsem se nemohl dostat k PC. A kromě toho lékař postupuje podle konkrétní situace a stavu tvého chrupu.

da ny

Přiznám se, že Váš dotaz mne „pobavil.“
„Příručky“ se těžko dočkáte.
Když člověk přijde k zubaři s kazy na zubech v HFÚ, nedej bože DFÚ (tedy od 3 do 3 nahoře i dole), svědčí to o zvýšené kazivosti zubů. Často z nedostatečné hygieny, kvůli mezičelistním vztahům, rotaci jednotlivých zubů, z oblasti ortodoncie atp.
V ordinacích, kde působí dentální hygienistky, se lékař některými úkony „nezdržuje“.

Pacient by měl respektovat postupy v dané praxi nebo může vyhledat jiného praktického stomatologa. Výkon hygienistky pacient hradí, 1× ročně bývá v rámci prevence zdarma.
U nově registrovaného pacienta doktor zjistí stav chrupu a mnohdy odesílá pacienta do péče hygienistky. Ta připraví půdu pro pokračování práce stomatologovi. Poučí pacienta, jak o zuby dále pečovat.
Praxe je taková, že se nejdříve odstraní zubní kámen (leaser, pískování i ručně).
Následně stomatolog po objednání ošetří „kazy“.
https://www.ros­tova.cz/preven­tive.php
https://www.as­klepion.cz/sto­matologie/pre­ventivni-prohlidka
https://www.vi­talia.cz/clan­ky/preventivni-prohlidky-jsou-povinne/
Jiný stomatolog Vám ošetří kazy a pak odstraní ZK. 🙂