aliendrone

Jaký je podle vás optimální poměr masa a cibule na hovězí guláš a proč?

Bez ohledu na to, co se píše v kuchařkách (což je venkoncem různé). Jde mi o VAŠE VLASTNÍ zkušenosti!!! Klidně to vypište v hmotnosti – kolik čeho, dopočítám si to sám – jestli mi na to stačí 20 prstů. ;)

Nejlepší odpověď
Kepler

Na téma guláše se tady zmiňovalo už víckrát. Mně naučila guláš vařit švagrová (vyučená a vynikající kuchařka) a její recept obsahoval: kolik masa, tolik cibule. To je vše. Možná ti to potvrdí i další.

Další odpovědi
cochee

Kolik masa, tolik cibule jsem slyšel již z více směrů. Faktem je, že maso je nutno před dušením „zatáhnout“ na rozpáleném omastku, což se dělává většinou tak, že se hodí na sádlo cibule a až je ve správné „kondici“, přihodí se rychle paprika a maso. Jenže pokud takhle udělám to veliké množství cibule, tak ona (resp. v ní obsažené cukry) rychlým smažením zkaramelizuje a výsledkem je co? Zdupaný guláš, protože je od té cibule SLADKÝ. Nesnáším sladký guláš. Nesnáším vůbec jakékoliv spojení chuti masa a sladkého.

Takže od známého kuchaře vím, že pokud chcu dělat guláš s kilem masa a kilem cibule uvnitř, tak tu cibuli musím POMALU TAHAT, aby jen dehydrovala a nezkaramelizovala. A to maso zatáhnout naprudko, v jiné nádobě. Jenžeeeee na to já nemám čas ani trpělivost. Tak prostě dám cibule málo, udělám ji rychle, ona sice zkaramelizuje, ale vzhledem k jejímu množství se ta sladká chuť ve výsledku neprosadí.

zjentek

Půl na půl.

marci1

Potvrdím ti to taky: 1:1. 🙂

aliendrone

No, měl jsem sice na mysli především JINÉ/ROZDÍLNÉ poměry, než je klasický 1:1, ale i tak díky za odpovědi. Kdyby přesto náhodou dělal někdo jinak, jsem velice žádostiv!!!

marci1

Ptal ses na optimální poměr, ten je 1:1,tedy třeba 1 kg masa a 1 kg cibule. 🙂

Kepler

cochee: podle mého názoru se musí maso zatáhnout (tedy zprudka opéct), pokud nechceš, aby maso neztratilo šťávu. Např. při přípravě stejku, uvnitř tak zůstane šťavnatý. U guláše jde o pravý opak.

aliendrone

Já souhlasím, u guláše jde především o to, aby maso pustilo šťávu.

Na druhou stranu to co píše cochee pro mne není novinka, spíš ZÁHADA. (dokonce jsou totiž i tací, kteří maso nejen zprudka osmahnou, aby se zatáhlo, ale základ zalévají HORKOU vodou ze stejného důvodu)

Ví někdo PROČ? (Nějaký další důvod – chuť či cokoliv – vyjma výše zmíněného neztrácení šťávy)

cochee

Jj, logika v tom není. Je to totéž, jako při vaření vývaru z hovězího. Když chci chutný kousek masa, vařím vývar z masa a vařící vody, když chci naopak silnou polívku, vařit začínám z vody studené. Jenže si myslím, že chuťové rozdíly jsou zanedbatelné a jen pro ostré jazýčky, normální smrtelník asi tu chuť nerozezná, rozhodně by ji nerozeznal při slepé zkoušce. Já třeba ale u hov. guláše preferuju, aby bylo maso pořádně změklé, masová chuť šťávy zase podle mě neutrpí tak moc. Jinak ten opačný postup, než jsem popisoval já, je teda co: osmažit cibuli, přidat papriku a zalít studenou vodou a teprv do toho naházet maso?

Kepler

pardon, … pokud nechceš, aby maso ztratilo šťávu.