Avatar uživatele
aliendrone

Jaký je podle vás optimální poměr masa a cibule na hovězí guláš a proč?

Bez ohledu na to, co se píše v kuchařkách (což je venkoncem různé). Jde mi o VAŠE VLASTNÍ zkušenosti!!! Klidně to vypište v hmotnosti – kolik čeho, dopočítám si to sám – jestli mi na to stačí 20 prstů. ;)

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? independent před 2325 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Na téma guláše se tady zmiňovalo už víckrát. Mně naučila guláš vařit švagrová (vyučená a vynikající kuchařka) a její recept obsahoval: kolik masa, tolik cibule. To je vše. Možná ti to potvrdí i další.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cochee

Kolik masa, tolik cibule jsem slyšel již z více směrů. Faktem je, že maso je nutno před dušením „zatáhnout“ na rozpáleném omastku, což se dělává většinou tak, že se hodí na sádlo cibule a až je ve správné „kondici“, přihodí se rychle paprika a maso. Jenže pokud takhle udělám to veliké množství cibule, tak ona (resp. v ní obsažené cukry) rychlým smažením zkaramelizuje a výsledkem je co? Zdupaný guláš, protože je od té cibule SLADKÝ. Nesnáším sladký guláš. Nesnáším vůbec jakékoliv spojení chuti masa a sladkého.

Takže od známého kuchaře vím, že pokud chcu dělat guláš s kilem masa a kilem cibule uvnitř, tak tu cibuli musím POMALU TAHAT, aby jen dehydrovala a nezkaramelizovala. A to maso zatáhnout naprudko, v jiné nádobě. Jenžeeeee na to já nemám čas ani trpělivost. Tak prostě dám cibule málo, udělám ji rychle, ona sice zkaramelizuje, ale vzhledem k jejímu množství se ta sladká chuť ve výsledku neprosadí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Půl na půl.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Potvrdím ti to taky: 1:1. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

No, měl jsem sice na mysli především JINÉ/ROZDÍLNÉ poměry, než je klasický 1:1, ale i tak díky za odpovědi. Kdyby přesto náhodou dělal někdo jinak, jsem velice žádostiv!!!

před 2325 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Ptal ses na optimální poměr, ten je 1:1,tedy třeba 1 kg masa a 1 kg cibule. 🙂

před 2325 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

cochee: podle mého názoru se musí maso zatáhnout (tedy zprudka opéct), pokud nechceš, aby maso neztratilo šťávu. Např. při přípravě stejku, uvnitř tak zůstane šťavnatý. U guláše jde o pravý opak.

před 2325 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Já souhlasím, u guláše jde především o to, aby maso pustilo šťávu.

Na druhou stranu to co píše cochee pro mne není novinka, spíš ZÁHADA. (dokonce jsou totiž i tací, kteří maso nejen zprudka osmahnou, aby se zatáhlo, ale základ zalévají HORKOU vodou ze stejného důvodu)

Ví někdo PROČ? (Nějaký další důvod – chuť či cokoliv – vyjma výše zmíněného neztrácení šťávy)

před 2325 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Jj, logika v tom není. Je to totéž, jako při vaření vývaru z hovězího. Když chci chutný kousek masa, vařím vývar z masa a vařící vody, když chci naopak silnou polívku, vařit začínám z vody studené. Jenže si myslím, že chuťové rozdíly jsou zanedbatelné a jen pro ostré jazýčky, normální smrtelník asi tu chuť nerozezná, rozhodně by ji nerozeznal při slepé zkoušce. Já třeba ale u hov. guláše preferuju, aby bylo maso pořádně změklé, masová chuť šťávy zase podle mě neutrpí tak moc. Jinak ten opačný postup, než jsem popisoval já, je teda co: osmažit cibuli, přidat papriku a zalít studenou vodou a teprv do toho naházet maso?

před 2322 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

pardon, … pokud nechceš, aby maso ztratilo šťávu.

před 2325 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek