zjentek

Jaký je opak slova nálezkyně/nálezce?

Nejlepší odpověď
marci1

Některá slova antonyma nemají. Obávám se, že je tomu tak i u slov „nálezkyně/ná­lezce“. Jedině, že bychom vymysleli slovo nové. Třeba: ztratitel, ztrátce, potratitel … 🙂

Další odpovědi
EKSOT123

Pokud je to jednorázové, tak ten ztrátce a ztrátkyně, jak píše Marci. Ale kdyby šlo o chronického nálezce, čili nalézače a nalézačkyni, tak by to byli ztráceč a ztrácečkyně. Nechápu, proč mi to červení pravopis :D :D.

annas

Pokud vezmeme význam podst. jména nálezce – ´ten, kdo něco nalezl.
Opozitem může být spojení – ten, kdo něco ztratil.

1. Z uvedeného příčestí minulého stratil i ztratil – vzniklo podstatné jméno, jako příjmení . – Stratil i Ztratil třeba kolo.

Můj spolužák se jmenoval Stratil.

2. Kottův slovník uvádí tvar ztrátce, tudíž není třeba vymýšlet nová slova, ale spíš využít slova zastaralá. Ženská varianta neexistovala.

Ve staré češtině existovalo slovo zbavitel – převzaté z německého Er- löser.. Jenže jde jen o antonymum v kontextu

Jinak různé předpony – různé významy – např. , losovnípk, mimověrec, tržitel,. vyměnitel,atd.

Kottův Česko-německý slovník.

Kepler

V češtině na to ekvivalent není, ale jeden nešťastný Lakota (Siux), kterého poslali hledat bylinky a přišel s prázdnou, dostal jméno Ikíčhize Waúl Wahóši. Doslova přeloženo: Ten Kdo Nic Nenašel.

Ametyst

Něco jako “lůzr”, loser, čeština nemá. Musí to okecávat.

annas

EKSOT123,

červené podtržení je zřejmě od toho, že uvedená slova neexistují, takže je ukazuje jako chybná.

EKSOT123

Už víckrát jsem si všiml, že Annas, ač jinde hýří humorem, tak pravopis je v tomto směru nedotknutelný. Ale minimálně je moje odpověď ukázkou toho, že čeština má dobrý potenciál tvořit přesná slova, ač třeba jen na jednorázové použití.

JamesCZ

Zloděj?

zjentek

(;… Marci, třeba lůzr… nálezce kontra lúzr.

annas

Kdo je lú(ů)zr – viz odklaz.
https://vesely­luzr.wordpres­s.com/2016/12­/01/a-proc-zrovna-luzr-jako/

Ve staré češtině se toto používalo ve významu zbavitel. Převzaté z němčiny. Slovo má mnohem víc významů,. tudíž záleží na kontextu.

marci1

Když to bereš, že je smolař, tak třeba pechfógl. 🙂