Emefej

Jaký je odborný termín pro jev, při kterém dochází k posunu v emocionálním zabarvení slova?

Jde mi o situaci, kdy se z neutrálně zabarveného slova postupně stane slovo s emocionálním významem.

Příklad:
Před časem mě navštívil můj spolužák, dlouholetý kolega a přítel Antonín. Vzal jsem ho do naší hospody. Spolubesedníkům jsem ho představil větou: „To je Tonda, můj přítel.“ Dostalo se mi odpovědi, kterou jsem nečekal: „To jsme netušili, že jsi teplej a že máš přítele.“

Existuje nějaký odborný lingvistický název pro takovou změnu sémantiky?

Nejlepší odpověď
annas

fcoop vás navedl na to, že jde o expresívní pojmenování. Doplním jeho druh.

Některé stylistické figury jsou podobné, jiné rozdílné stejně tak, jako je význam mezi slovy MAZAT a UPRAVIT.

Jsou dvě možnosti. Záleží na kontextu nebo úhlu pohledu apod. .

  1. Jednak by to mohla být stylistická figura tzv. amfibolie = dvojsmysl, obyčejně vtipný, založený na významové záměně slov stejného znění, protože slovo přítel má několik významů = kamarád, druh, příznivec, stoupenec.
  2. Nebo by mohlo jít o ironii, tzv. antifrázi, stylistickou figuru, v níž jsou věta nebo slovo použity v ironickém významu.

Ironie = úsměšek má několik významů podle kontextu. Kromě jemného výsměchu, jde i o nadsázku atd. Jinak jde zpravidla o záporný vztah vyslovením pravého opaku toho, co máme na mysli.

Další odpovědi
marci1

Myslím si, že v případě, který popisuješ, se jedná spíše o to, že slovo „přítel“ se v dnešní době používá i jako označení životního a sexuálního partnera. Spíše by se mohlo používat „partner“. Jazyk má v sobě vždy určitou míru vágnosti, která se zmenšuje až v konkrétní komunikační situaci a za konkrétních okolností. 🙂
http://www.li­terarky.cz/of­fline/jazykove-zakampi/18766-pitel-nebo-kamarad
Autor : Kamila Smejkalová LN

fcoop

Expresivita (neboli expresivnost) je označení pro citové zabarvení slov. (Net)

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Expresivita_(lin­gvistika)
Doplňuji:
Pro takové chápání významu pojmu „přítel“ je označení „trouba“.

annas

Ano existuje.

annas

Někdo si plete pojmy s dojmy. 🙂