HZK

Jaký je nejvhodnější OS co se týče výkonu hardwaru a množství aplikací pro smarty?

Čtu tu o W Phonu, ale nepřipadá mi rozšířený. Android je prý náročný, ale lidi jsou spokojeni. Rád bych si pořídil Samsunga Galaxy S2, ale rozhoduju se dle OS. Chcu také min 8 Mpix, HD a samozřejmě výběr aplikací.

Nejlepší odpověď
Bedy

Co jsem četl nedávnost, tak rozšíření Windows Phonu je přes 10%, což je o dost míň než Android (který má asi 70%), ale i tak je to výborný systém, hlavně z hlediska bezpečnosti (nejsou pro něj viry jak pro Android) a komfortu (jednotné uživatelské rozhraní, prakticky jednotné ovládání aplikací, přehlednsot nastavení a ikon, …).

Windows Phone má v řadě zemí větší podíl, než Apple iOS (třeba v Polsku, Itálii, Rusku či Argentině) a podíl mu stabilně roste. (http://www.mo­bilmania.cz/bles­kovky/7-zemi-ve-kterych-se-windows-phony-prodavaji-lepe-nez-iphone/sc-4-a-1323306/defau­lt.aspx)

Windows Phone je taky mladší systém, než Android, a tak byl čas, aby se Android rozšířil na úkor zastarávajícího, pomalejšího, neohrabanějšího Symbianu a hloupých telefonů – Android se hodně dával do levnějších telefonů, což způsobilo jeho rozšířensot. Výhodu má i v tom, že je zdarma, že výrobce nemusí platit licenční poplatek.
Právě přílišná otevřenost Androidu je dost diskutovaná, hlavně z hlediska bezepčnosti v negativním duchu a hlediska možností vývoje aplikací v pozitivním duchu – ikdyž toho hackeři využívají, že oblbují uživatele – v oficiálním obchodu Google Play už tolikrát bylo falešných nebo nebezepčných aplikací vydávající se za hry GTA, The Sims, které pak kradly data apod. (http://tablet­net.cz/android/1695-v-google-play-se-objevily-dalsi-falesne-verze-her-a-aplikaci)

Co se týká počtu aplikací, Android je sice napřed, ale ta čísla vytvářejí i takové aplikace jako prdící balónky či zapalovač, který Vám cigaretu nezapálí. Pro WIndows Phone je asi přes 150 tisíc aplikací.

A co se týká té náročnosti, tak opravdu vím, že papírově slabší mobily s Windows Phonem jsou svižnější, jak některé papírově silnější mobily s Androidem. Budiž důkazem „soutěž“ Sejmul mě Windows Phone – http://www.you­tube.com/watch?v=3huZ­dgj4i0c nebo http://mywindow­s.cz/item/nokia-lumia-900-vs-htc-one-x

Pokud chcete dobrý mobil na focení, tak určitě Nokie Lumie který mají čočky od Carl Zeiss a mají rozlišení 8MP. Natáčení videí v HD je samozřejmostí. Nebo výborný fotomobil je i Nokia 808 PureView s foťákem s rozlišením 41MP (opravdu 41), ale ten má bohužel starší Symbian.

Závěrem – Android nabízí prostě víc možností, jak si s ním hrát, má neomezené možnosti bastelní, ale to často vede k tomu, že mobil už nezapnete. Windows Phone nabízí zase větší spolehlivost. Když se podíváte do zdrojového kódu Androidu, najdete tam spoustu skriptů, které jsou dost diskutabilní – je tam „slušné“ napojení na Google – a jak víte, Google je znám svým sledováním uižvatelů skrz své produkty (třeba Google Chrome).
Doplňuji:
Za prvé – Symbian si udělal špatnou vizitku s edicí Series 60, která bohužel občas zamrzala, byla pomalá, taková neohrabaná. Symbian Belle je sice restarace Symbianu, ale prostě už je za zenitem a jiné systémy nabízí větší možnosti.
Za druhé – viry opravdu pro Android existují, prostě je to tak. Cílem je vykrást uživatelská data jako jsou hesla, čísla účtů, kontakty apod. Vývojaři těchto neduhů to dělají chytře – vyrobí aplikaci, která se tváří jako nové vydání nějaké známé hry či aplikace na šetření baterky jako v totmo případě – doporučuju všem, co si myslí, že viry pro Android neexistují zhlédnout tuto krátkou reportáž s případem, kdy si pán do Androidu stáhl vir
http://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/1097429889-cerne-ovce/212452801­080926/obsah/221027-aplikace/ A největší sranda je, že pán měl v mobilu antivir (avast! Mobile Security – všimněte si ikonky nahoře až bdue ukazovat mobil).

Nu, co se týká té přeheldnosti, tak aplikace jsou řazeny abecedně, ne jak v Androidu prostě náhodně (asi podle data instalace), v tom je ta přehlednost.

Když už jsme u té sviřžnosti – tak ano, ANdroid na dvoujádrovým 1GHz procesoru s 1GB RAM běží svižně – ale co se většinou rpodává jsou modely s 512MB RAM a tro je poměrně málo a procesor taky zdaleka nedosahuej takové frekvence a takového počtu jader.
A na co mít Androidí mobil se 4jádrovým procesorem, když bohatě stačí 2jádro s WindowsPhonem, které je logicky úspornější a baterku tolik nevybíjí a mnohdy je i levnější a nabízí toho stejně mnoho jako Android?

Apliakce Youtube pro WIndows Phone je, opět se zde ukazuje to, že uživatelé, kteří na WP nadávají, nikdy takový mobil v ruce ani neměli a jsou omezeni na to své – http://www.win­dowsphone.com/cs-cz/search?q=youtube
Já s mobily jsem v kontaktu každý den, tak vím, co lidi nejvíc trápí.

S tím tržním podílem – možná, že autoři, odkud jsem čerpal, do toho započetli starší WIndows Mobile, který se teda s Windows Phone nedá srovnat, protože to je úplně něco jiného.

Další odpovědi
blesk26

ge0rge: souhlasím, že si android zkazil reputaci (ale zároveň zajistil své místo na trhu) díky tomu, že ho rvou do všeho, co umí jen rozsvítit displej. Musím ale oponovat u WP platformy – pořídil jsem nedávno telefon s WP8 a musím říct, že i když jsem se počtu aplikací bál, je toho tam hafo. Samozřejmě u Androidu je nabídka daleko větší, ale to je stejně jenom o tom, že na Androidu možná existuje na rozsvícení diody 100 aplikací, tady jenom třeba 10 … ale tu diodu rozsvítí stejně dobře. Prakticky na všechno aplikace existují, jen není takový výběr. Ale stejně nejčastěji uživatelé používají osvědčené aplikace a ty většinou jsou zastoupené i tady. Krom toho je systém krásně svižný a přehledný.

MocacekCZ

Já bych bral android,nabízí hodně možností,je skoro jak počítač jenom bude spotřebovávat baterii. Android 2,0,0 a vyšší je dobrý hlavně že nebere tolik paměti ale jde na to méně aplikací a 4,0,0 a vyšší je spíše na hraní atd. Každopádně bych bral androida

protonaut

@HZK:
Vzhledem k vaší zřejmé potřebě používat telefon jako fotoaparát, bych doporučoval stejně jako Bedy Nokii 808. Jen s tím rozdílem, že starší Symbian nemá bohužel, ale bohudík. Nejen podle mě je obrovská škoda, že Nokia (respektive Microsoftem nastrčený soudruh Elop) se Symbianem a Meego skoncovala, a smartphony přestala vyrábět ☹
Jinak Galaxy SII je také dost dobrá volba, zejména s ohledem na to, za kolik se dá dnes pořídit.
Pokud byste se rozhodoval čistě jen mezi Androidem a Windows Phone, a umíte používat hlavu, tak radím jednoznačně Android.
PS: Jestli chcete telefon často používat jako „fotoaparát“, tak se určitě nedívejte jen na počet Mpix, ale především na to, jestli má nebo nemá telefon optiku, a jakou. Naprostá většina telefonů s 3,2–5 MPx snímačem a optikou pořizuje podstatně lepší snímky, než telefony se snímačem 8Mpx i více. V této oblasti jsou symbianové Nokia telefony s Carl Zeiss optikou a autofokusem dosud na pomyslném vrcholu.

@Bedy:
„nejsou pro něj viry jako pro Android“
Viry pro mobilní telefony jsou jen dávným mýtem, podporovaným zejména bulvárními médii a výrobci antivirových programů.
Za každý virus v současné době fungující v Androidu máte u mě libovolný mobilní telefon dostupný v současné době na oficiálním českém trhu 😉

„Co se týká počtu aplikací, Android je sice napřed, ale ta čísla vytvářejí i takové aplikace jako prdící balónky či zapalovač, který Vám cigaretu nezapálí. Pro WIndows Phone je asi
přes 150 tisíc aplikací.“
Nevytvářejte tu prosím dojem, že ty „prdící aplikace“ a podobné hovadinky mezi těmi 150k aplikacemi pro WP neexistují, a ten počet nevytvářejí (už samo to číslo o tom vypovídá hodně 🙂. Na tom počtu se podle mých poznatků podílejí mnohem větším procentem než tomu je u Androidu. Jinými slovy: poměr užitečných aplikací k „aplikacím“ hraničícím s hrami pro primitivy, je pro Android podstatně vyšší než pro Windows Phone (v tom poměru na tom je zdaleka nejlépe Symbian, i když i tam se našli „vývojáři“ , kteří pro něj napsali několik "prdících aplikací). A to zejména díky otevřenosti Androidí open source platformy, na rozdíl od totálně zadrátované proprietární platformy Windows Phone. Ostatně, pro dnešní hloupé Windows Phone neexistuje, a ani nemůže existovat ani pro smartphone tak samozřejmá nejzákladnější aplikace – správce souborů.

„jednotné uživatelské rozhraní, prakticky jednotné ovládání aplikací, přehlednsot nastavení a ikon“
Já to jednotné uživatelské rozhraní vidím jako jeden z velkých nedostatků hloupých Windows Phone, a v té formulaci „prakticky jednotné ovládání aplikací“ je potřeba uvědomit si právě ono slůvko „prakticky“ 😉. Co se týká přehlednosti nastavení, tak je podle mého názoru nastavení plus-minus stejné ve WP jako v Androidu. Pokud jde o „jednotnost ikon“ ve WP, tak to vidím opět podobně jako s jednotným rozhraním. Fádní, podle mého názoru velice ošklivé.

Technická poznámka pro MaocacekCZ:
„Já bych bral android,nabízí hodně možností, je skoro jak počítač jenom bude spotřebovávat baterii.“
Baterii spotřebovávat nebude. V žádném telefonu s Androidem totiž baterie není 😉.
PS: telefon s Windows Phone podle vás energii nespotřebovává? 😉

anonym

náročnost androida je mýtus … obvykle ho rozšiřují ti kteří si kupují telefony po 2000 korun, je jasné že ty nejsou kdoví jak výkonné, … pokud však vyberete rozumný výkon (alespoň dvoujádrový procesor a 1 GB RAM) nebudete mít s androidem nejmenší problémy, je to dnes nejen nejrosšířenější systém ale disponuje také nejbohatší nabídkou aplikací a her.

Druhý systém o kterém má smysl uvažovat je iOS firmy apple, ten však poslední dobou ztrácí a to nejspíš právě kvůli vyšší ceně telefonů než s jakou se běžně setkáte u konkurenčních Androidů s podobnou výbavou.

W Phone bych neřešil, microsoft kolem něj sice dělá haloo, ale je to v podstatě neúspěšná platforma pro kterou budete obtížně shánět i ty nejzákladnější aplikace … nemá ani youtube aplikaci.
Doplňuji:
podíl windows phone na trhu je velmi slabý, není to 10 procen, ale pouhých 6 … viz tento graf prodejů telefonů jednotlivých platforem, který to názorně ilustruje http://en.wiki­pedia.org/wiki/Fi­le:World_Wide_Smar­tphone_Sales.png