replicator

Jaký je nejrychlejší vlak v ČR?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jak píší kolegové. Jen v několika málo úsecích je nejvyšší traťová rychlost 160 km/h. Na jedné straně by lokomotivy a vlaky zvládly i rychlost nad 200 km/h, na druhé straně jsou ještě dnes do soupravy zařazovány vozy, které můžou jet nejvýš 140. Takže nejrychlejší vlak? Třeba Pendolino mezi Olomoucí a Prahou.

Další odpovědi
Edison

Nevyšší rychlost vlaku je omezena nejnižší konstrukční rychlostí vozu do vlaku zařazeného. A nejvyšší konstrukční rychlostí trati. Na takto položenou otázku nelze odpovědět.

hapiky

Rychleji než 160km/h v Le. expres jsem na našich tratích ještě nejel.

Kelt

Má to být Pendolino, který dosahuje rychlosti 160 km/h. Jinak je to zajímavé, protože rekord má čínský Maglev 604 km/h. Jsou na tom videa youtube. Taky jsem na to pokládal otázku. Jedna věc je maximální rychlost, které bylo dosaženo a další je průměrná rychlost, kterou jezdí vlaky v dané zemi. Taky se divím, proč u nás nejsou schopni zrychlit vlaky a dlouho se o tom diskutuje, zatímco jinde to jde. Zda je problémem vozový park, rozloha ,nebo vzdálenosti či nějaké jiné důvody ale netuším.

anonym

160km/h

touto rychlostí u nás může jezdit na několika tratích rada vlaků různých navzájem si konkurujících přepravců (rozhodně to tedy není doména jen pendolina, 160 se na hlavních tratích prohání i leo express a regiojet). Bohužel na vyšší rychlosti naše tratě stavěné zatím nejsou a vyžádalo by si to značné investice – ty už jsou ale v rámci modernizace a budování vysokorychlostních tratí naplánovány, takže se za pár let dočkáme. Modernizace přinese zvýšení rychlosti ze 160 na 200km/h (v některých úsecích dokonce i 230km/h) a nové vysokorychlostní tratě mají umožnit rychlosti až 300 km/h. Doporučuji prostudovat odkaz níže

Zdroj: https://www.vy­sokorychlostni-zeleznice.cz/vy­sokorychlostni-zeleznice-v-cr/

Edison

Problémem jsou délky tratí. Jde totiž o to, že dokud nevivineme inerciální tlumiče, nebude možno překročit dovolené zrychlení a zpomalení nad určitou mez. To je další parametr, který omezuje nejvyšší dosažitelnou rychlost. Samozřejmě k tomu přisupuje ještě jeden parametr a to energie na zrychlení a zpomalení potřebná.