Avatar uživatele
Pokročilý

Jaký je nejrychlejší vlak v ČR?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jak píší kolegové. Jen v několika málo úsecích je nejvyšší traťová rychlost 160 km/h. Na jedné straně by lokomotivy a vlaky zvládly i rychlost nad 200 km/h, na druhé straně jsou ještě dnes do soupravy zařazovány vozy, které můžou jet nejvýš 140. Takže nejrychlejší vlak? Třeba Pendolino mezi Olomoucí a Prahou.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Nevyšší rychlost vlaku je omezena nejnižší konstrukční rychlostí vozu do vlaku zařazeného. A nejvyšší konstrukční rychlostí trati. Na takto položenou otázku nelze odpovědět.


Avatar uživatele
Bronzový

Rychleji než 160km/h v Le. expres jsem na našich tratích ještě nejel.


Avatar uživatele
Stříbrný

Má to být Pendolino, který dosahuje rychlosti 160 km/h. Jinak je to zajímavé, protože rekord má čínský Maglev 604 km/h. Jsou na tom videa youtube. Taky jsem na to pokládal otázku. Jedna věc je maximální rychlost, které bylo dosaženo a další je průměrná rychlost, kterou jezdí vlaky v dané zemi. Taky se divím, proč u nás nejsou schopni zrychlit vlaky a dlouho se o tom diskutuje, zatímco jinde to jde. Zda je problémem vozový park, rozloha ,nebo vzdálenosti či nějaké jiné důvody ale netuším.


Avatar uživatele
Zlatý

160km/h

touto rychlostí u nás může jezdit na několika tratích rada vlaků různých navzájem si konkurujících přepravců (rozhodně to tedy není doména jen pendolina, 160 se na hlavních tratích prohání i leo express a regiojet). Bohužel na vyšší rychlosti naše tratě stavěné zatím nejsou a vyžádalo by si to značné investice - ty už jsou ale v rámci modernizace a budování vysokorychlostních tratí naplánovány, takže se za pár let dočkáme. Modernizace přinese zvýšení rychlosti ze 160 na 200km/h (v některých úsecích dokonce i 230km/h) a nové vysokorychlostní tratě mají umožnit rychlosti až 300 km/h. Doporučuji prostudovat odkaz níže

Zdroj: https://www.vysokorychlostni-z eleznice.cz/vysokorychlostni-z eleznice-v-cr/

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Problémem jsou délky tratí. Jde totiž o to, že dokud nevivineme inerciální tlumiče, nebude možno překročit dovolené zrychlení a zpomalení nad určitou mez. To je další parametr, který omezuje nejvyšší dosažitelnou rychlost. Samozřejmě k tomu přisupuje ještě jeden parametr a to energie na zrychlení a zpomalení potřebná.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 939
Stříbrný cukrar 839
Zlatý mosoj 764
Zlatý Kepler 551
Zlatý gecco 478
Stříbrný honza19hk 288
Zlatý led 288
Zlatý Lamalam 278
Zlatý Dochy 276
Zlatý Hlada 275

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.