FlAsh_7

Jaký je nejjednodušší programovací jazyk?

Nejlepší odpověď
Arne1

HTML bych neřekl, navíc to není jazyk programovací ale popisu stránky (neuvažuji Javaskript, Javu a podobné vymoženosti.

Jednoduché jazyky jsou například Karel, Brainfuck, Ook! a pár dalších.

Další odpovědi
Kelt

Záleží, zda to bereš tak, že je to jednoduché pro tebe, aby ses ho naučil a uměl používat nebo pro počítač, aby to chápal? Počítač udělá stovku nebo i tisíc úkonů za sekundu a je mu jedno, jak je příkaz zadán. Ale člověk se musí jazyk učit nějakou dobu.

anonym

Začni rovnou s jazykem PYTHON … osvojíš si v něm správné návrhové vzory a moderní postupy, přitom je velmi názorný a jednoduše srozumitelný.

Rokio

HTML je jeden z těch lehkých.

Dochy

Záleží na co to potřebuješ. Je blbost vybrat nejjednodušší jazyk a pak zjistit, že je ti na H…
Z alespoň trochu seriózních lze začit na BASICu – ale bacha, klasická varianta podporuje věci, které Ti na striktnějších jazycích neprojdou…

I když já vážně nevím, proč si „programátoři“ myslí, že udělat skok z vnitřku cyklu někam do pryč je FAUX PAS 😉

PASCAL, C, slušnější vyšší nízkoúrovňové jazyky
PERL,PYTHON – interpretované jazyky podporující práci s texty.

anonym

Dochy … proč si „programátoři“ myslí, že udělat skok z vnitřku cyklu někam do pryč je FAUX PAS … protože abys udělal skok do pryč musíš adresovat cíl skoku a tato adresace je z pohledu udržitelnosti neustále se měnícího kódu naprosto neudržitelná. Není to udržitelné ani na to nelze aplikovat unit testy, protože vznikají podobnými skoky naprosto nepřehledné závislosti.

Dochy

„abys udělal skok do pryč musíš adresovat cíl skoku“
Tohle je ale stejné i u běžných podmíněných příkazů a cyklů. To každý vyšší programovací jazyk zvládne. Zvládal to už i assembler (návěští / label) jen pokud píšeš přímo ve strojáku, musíš si to hlídat 😉

Problém může být u některých jazyků (zejména kompilovaných) práce se zásobníkem při skoku z/do podprogramu/fun­kce/cyklu… Ale dalo by se to vyřešit při troše dobré vůle…
Třeba BASIC s tím problémy nemá 😉

U jazyků které skok dovolují je třeba zkrátka víc opatrnosti aby to bylo čisté. Ale neopatrný programátor vygeneruje memory leak i v těch jazycích, které skok nedovolí.