Jaký je nejelektronega­tivnější prvek a proč?

Nejlepší odpověď
Cenobita

Nejvyšší elektronegativitu má prvek: fluor F

Elektronegativita fluoru, F (dle Paulingova stupnice): 3,98

Elektronegativita je schopnost prvku vázat elektrony, je to absolutní hodnota, plyne z toho, že nejvíce agresivní prvek, který vytrhává elektrony z jiných prvků je fluor, na opačné straně stojí Fr, francium, které se elektronů ochotně zbavuje.

Takže vzniká nejvíce typická kovalentní sloučenina, kterou je fluorid francia: FrF

Fluorid francia (FrF) je sloučeninou s největším rozdílem elektronegativity mezi vázanými prvky.

Elektronegativita francia Fr, (dle Paulingova stupnice): 0,79

Další odpovědi
mosoj

https://khano­vaskola.cz/vi­deo/2/195/2401-elektronegativita