Shady

Jaký je názor různých náboženství na pomstu a trest?

Když by nějaký parchant udělal něco zlého, tak jak si může být někdo jistý že ho po smrti nějaká vyšší inteligence potrestá?Pokud má nějaký ten bůh pochopení tak musí vědět že si lidi nemůžou být takovýma věcma jistí.

Nejlepší odpověď
annas

Jaký je názo? Rozdílný. Pomsta či trest – názor souvisí s myšlením lidi, jejich morálkou, s tím, zda věři, nebo nevěří ve vyšší moc, tudíž v to, že se budou po smrti „smažit“ v pekle. Jde vám tedy o „božskou“ spravedlnost. Jenže i ta světská spravedlnost je často slepá.

Právě kvůli rozdílnosti kultur a náboženství jsou velké rozdíly v hodnocení trestných činů , k nimž patří i pomsta. U některých činů se divíme, žasneme nad jejich posuzováním, tedy nad tím, co kdo považuje za dobrý či zlý skutek. Různá hodnocení stejných činů.

Třeba člověk, který zabil tři lidi,, je zpravidla označený za vraha… Člověk, který např. při atentátech zabije stovky či tisíce lidí, se stává pro mnohé hrdinou. Války spravedlivé nebo nespravedlivé? Rozhodne vyššší moc?..

Zmíním Mojžíšovo Desatero božích přikázání, které by mělo být nepřekročitelné. (Pokud by se tato pravidla dodržovala bez ohledu na to, kdo je vytvořil, určitě by nebylo tolik zla).. Jenže problém spočívá v tom, že co náboženství, to více či méně odlišná pojeti boha. S tím souvisí odlišná pravidla a hodnocení toho, co je morální č nemorální, jaká je hranice měřítka činů či skutků. Z toho plyne i odlišnost různých morálních a trestních pravdiel, která jsou psaná i nepsaná Tedy i to,, zda „pachatele“ „vyšší ijnteligence“ zatratí. .

Další odpovědi
Nevíteto?

Oni to neví, oni tomu prostě věří 🙂