Shady

Jaký je medián průměrné mzdy po zdanění?

Zjistil jsem že nejčastější mzda je 20 000 kč.Je to ale ještě před zdaněním.

Nejlepší odpověď
ivzez

Arygnoc uvedl řadu zajímavých informací,
ale část je potřeba upřesnit.

Minimální a zaručená minimální mzda činily do 31. července 2013
8.000 Kč měsíčně. Obě se od 1. srpna 2013 zvýšily na 8.500 Kč měsíčně.

„Průměrná mzda pro rok 2013 byla stanovena na 25 884 korun.“
Jde o průměrnou mzdu v národním hospodářství za 1. až. 3. čtvrtletí
předchozího roku (2012). Takto stanovená průměrná mzda se používá pro pracovně právní účely.

Např. jako základ pro výpočet podpory v nezaměstnanosti v případech, kdy nelze použít průměrný výdělek (typickým příkladem jsou maminky, jimž v průběhu MD/RD skončilo zaměstnání a podmínku pro přiznání podpory splnily započtením náhradní doby – doby péče o dítě).

Předpokládám (neověřovala jsem), že po skončení kalendářního roku bylo možné na webu ČSÚ najít jinou hodnotu průměrné mzdy (za celý rok 2012).

Další odpovědi
arygnoc

taký istý, ako mzda 20.000 po zdanení – ale vaša informácia je milná, priemerná mzda v roku 2013 bola viac ako 25.000 (v hrubom).

viac na
http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/vypocet-ciste-mzdy

orientačné údaje (kopírované):
Čistá mzda 2013 – základní informace:

Sazba daně z příjmů fyzických osob zůstává i pro rok 2013 na 15 %. Pokud jste zaměstnanec, nadále se vypočítává z tzv. superhrubé mzdy.
Došlo 7% zvýšení daně z příjmů fyzických osob z tzv. nadlimitního příjmu (48násobek průměrné mzdy).
Minimální mzda pro rok 2013 je 8 tisíc korun.
Průměrná mzda pro rok 2013 byla stanovena na 25 884 korun.
Sleva na poplatníka daně pro rok 2013 je 2 070 korun.
Maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění se vypočítá jako 48 násobku průměrné mzdy, tedy 1 242 432 korun.
Byl zrušen strop u pojistného na veřejné zdravotní pojištění.
Doplňuji:
samozrejme, že vaša informácia je mylná (ako omyl), a nie milná (ako milovaná)

mosoj

Samozřejmě že se mzdy porovnávají brutto !!!
Nejčastější mzda není průměrná mzda !!!!! V tom je hódně velký rozdíl !!

Dochy

Mosoj: Prakticky stejná chyba jako Arygnoc. Shady se ptá na medián, Arygnoc mluví o průměru, Mosoj o nejčastější mzdě (modus).

Úplne nesmyslná není ani otázka Shadyho, když píše o „mediánu průměrné mzdy“. Sice předpokládám, že Shady myslel pouze medián mzdy, ale hypoteticky je možný i medián průměrné mzdy: Jako vzorek vezmu lidi, kteří pobírají průměrnou mzdu a u nich budu vyšetřovat medián čisté mzdy (zde budou zajímavé různé slevy na dani apod…). To by ale vyžadoval podstatné zpřesnění otázky.
(Opakuji, nepředpokládám, že to Shady chtěl, jen připouštím možnost správné formulace „medián průměru“)
Doplňuji:
No koukám, že to má popletené i shady, když ho zajímá „medián“ a poukazuje na nejčastější mzdu (modus)…

Zkrátka bacha na cizí termity…

Dochy

Tímto se ještě omlouvám za svou nepozornost, celé mé pojednání 😉 mělo být v diskusi ☹

arygnoc

ivzez:

preto som uviedol >orientačné údaje<.
hold, štatistici majú čas.
alebo nanič software na spracovávanie údajov, že to tak dlho trvá.

;)

ivzez

Statistici mají více času na zpracování,
první údaje (předběžné) za předchozí
kalendářní rok bývají k dispozici v únoru
(alespoň tomu tak bývalo).

S průměrnou mzdou v národním hospodářství se však
pracuje hned od začátku roku, proto se pro pracovně
právní účely používá mzda z 1. až 3. čtvrtletí
(známa bývá na přelomu listopadu a prosince,
spíše v prosinci).

cochee

arygnoc: Shadyho informácia není ani milná, ani mylná, protože medián a průměr jsou dva odlišné termíny. Termín použitý v hlavní otázce, „medián průměrné mzdy,“ neexistuje. Viz http://finexper­t.e15.cz/jak-se-lisi-prumerna-mzda-a-median , první červeně nadepsaný odstavec.

arygnoc

nechcel som sa chytať slovíčok, ,vy ste s tým začali.

samozrejme, toto spojenie nie je najšťastnejšie (medián – aritmetický priemer dvoch prostredných hodnôt štatistického súboru.), preto som „automaticky“ uvažoval o priemere.

takže iba toľko.