mandat

Jaký je (lépe řečeno byl) v angličtině tvar 2. osoby jednotného čísla od slovesa to be?

Hlavně mi prosím vás nepište, že 2. os. j. č. v Aj neexistuje, v minulosti existovala a zájmeno pro ni bylo thou. A já se ptám jak byl od něho tvar to be.

Nejlepší odpověď
quentos

„art“. Spojení „thou art“ v archaické angl. bylo totéž co dnešní „you are“. Viz např. tento nádherný spirituál: http://www.you­tube.com/watch?v=T28WKDn7-2I

Další odpovědi
Kelt

Tento tvar opravdu existoval Thou art. Našel jsem to v učebnicích angličtiny. Zde uvádím anglickou verzi Otčenáše, kde je tento tvar uvedený.

Je zde uvedeno i přivlastňovací jméno thy – od thou
Our Father which art in heaven,
Hallowed be thy name.
Thy kingdom come.
Thy will be done in earth,
as it is in heaven.
Give us this day our daily bread.
And forgive us our trespasses,
as we forgive those
who trespass against us.
And lead us not into temptation,
but deliver us from evil:
For thine is the kingdom,
and the power, and the glory,
forever and ever.
 Amen.