Kryšpín

Jaký je důvod příčiny nedostatku řemeslníků?

Údajně je nedostatek zedníků, zámečníků, řezníků, sklenářů, elektrikářů přes 300 tisíc příčina málo učilišť, nezájem Čechů, malé výdělky a pod. neb to všechno časem zastanou Slováci, Ukrajinci, Moldavané a další přistěhovalci.

Nejlepší odpověď
Alesh

Protože spousta lidí je líných pracovat rukama. Po revoluci, tedy v době převratných změn, došlo i k vytvoření jakési iluze, že kdo není alespoň středoškolák s maturitou, tak jako by nebyl. A další fakt je, že ti mladí v době, kdy se rozhodují, co budou jednou dělat, tudíž volí školu, vůbec netuší, co by jednou chtěli dělat. Proto spousta lidí vystuduje „cosi“ s maturitou, dostanou ten papír, zpravidla nic pořádného neumí a pak to podle toho vypadá, nakonec skončí někde úplně mimo obor, nebaví je to atd.

Další odpovědi
Anikitos

Řemeslníků, dělníků je celkem dost. Co vím tak učilišť na tyto obory je hodně a žáků taky nemají nedostatek. Podle mě na tyto chodí mládež nejčastěji.
(Kolikrát jsou v dnešní době líp placeni dělníci než oni vychvalovaní lidi v kanceláři, mají i lepší benefity atd. Ale taky záleží jak kde a o jakou konkrétní práci se jedná).

Češi ale taky jezdí pracovat do zahraničí jako dělníci (automechanici, autotronici i řemeslníci – hodně do Německa, ale taky i do Sev. zemí = Nizozemska).

To podstatné: Firmy teď hledají zaměstnance snad ve vsech sektorech, to protože je teď ekonomika na vrcholu, až zase za chvíli bude krize, tak budou mít fitmy dostatek nebo spíš přebytek zaměstnanců a začne dokonce propouštění (včetně řemeslníků).
A krize bude, protože je to (ekonomický) koloběh. :)

Kepler

Každý by chtěl dělat v kanceláři, kde se dobré kafe vaří…

anonym

B je správně. Každý samozřejmě chce do budoucna pohodlnou práci za počítačem, takže si nějakým učňákem nechce kazit životopis. Lidi schopné manuálně pracovat tak opravdu nezbude než importovat ze zahraničí, ostatně to tak dělá celá Evropa už velmi dlouho.

Dokud je levné importované pracovní síly dostatek, neexistuje žádná motivace pro místní obyvatele aby na ty učňáky chodili protože je jim jasné, že ve vší té náplavě by měli až příliš silnou levnou konkurenci. To je už na první pohled neperspektivní.

anonym

řešení ale rozhodně není jednoduché. Zkuste si představit jak zkomplikujeme možnost zaměstnávat levnou pracovní silu ze zahraničí. Po tomhle volá spousta krátkozrakých čechů … co by se stalo ? No samozřejmě poroste cena pracovní síly v těchto oborech, porostou počty lidí kteří budou chodit na učňáky místo aby se učili programovat, protože se jim makat rukama vyplatí. Programátorů tedy bude méně, obecně bude nedostatek v těch oborech které jsou poněkud sotistikovanějšího rázu, protože se lidské zdroje přesunout na jednodušší činnosti vyučované na učňácích. V důsledku toho zřejmě hodně klesne HDP české republiky celkově a o nějakém snu že se ČR stane centrem umělé inteligence si budeme moci nechat jen zdát. Místo toho budeme pokládat dlažbu. Protože cena této práce vzroste, budou výrazně dražší i produkty které na ní vznikají, což omezí poptávku po nich a celkově zpomalí celou ekonomiku a cashflow … jinými slovy malá katastrofa.