wendyX

Jaký je člověk o kterém se říká, že je ‚jurodivý‘?

Na webu jsem sice našel pár vysvětlivek… Má to být člověk
bláznivý, slabomyslný, bigotními věřícími považovaný za tzv. božího
člověka s prorockým darem.

Z toho ale není zcela jasné, zda:

  1. je toto ‚hodnocení‘ myšleno jako člověk s nadpřirozenými

vlastnostmi (něco ve smyslu ‚dar od Boha‘), nebo

  1. je to jen slušnou formou naznačeno, že takovýto jedinec je

podivín, blázen, poděs…? – tedy označení ryze pejorativní?

  1. …a ještě- kde má asi tento podivný termín původ?

Nejlepší odpověď
annas

V PSJC je uvedený původ z ruštiny. Ve významu slabomyslný, pokládaný za „božího člověka". Vysvětlení najdete v odkazu na ruské zdroje.

Z příkladů v české literatuře
"Člověk jurodivý o něm prorokoval, žeby vlast v hrozné uvalil neštěstí. Mikovec – 1896.

" Teď už vím, co znamená země jurodivých. Všichni jste tu posedlí zlým duchem". Kopta – Třetí rota – 1927.

Výraz se objevuje u Ivany Klímy – Má veselá jitra – 1979.

„Ruština – yurodiv (od čtrnáctého století, před tím -. urodiv ); . spojené s St.-Fame ѫrod ( ὑπερήφανος). – magor“

https://ru.wik­tionary.org/wi­ki/%D1%8E%D1%80%D0%BE%D0­%B4%D0%B8%D0%B2%D1%8B%D0­%B9

V Rusku, asketové, kteří mají podle věřících dar proroctví. Někteří z nich předstírali, že jsou duševně choří, jiní trpěli duševními chorobami.

Proto mnozí byli odvážni, kárali krále, šlechtice a další. Lidé je uctivali jako svaté. Někteří z nich byli kanonizovani ruskou pravoslavnou církví. Říkalo se jim „Boží muži“.
Nejznámější mnich Izák z Kyjev-Pechersk kláštera (11 st..) V Moskvě – St. Basil (16 st..), A další.

Podrobné vysvětlení v odkazu.

http://poiskslov­.com/word/%D1%8E%D1%­80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%­B2%D1%8B%D0%B5/

Stejně tak se dovíte mnohem podrobností, když si vyberete z celkového odkazu.

https://www.go­ogle.cz/search?q=%D1%8D%­D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%BE%­D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%­D1%8F+%D1%8E%D1%80%D0%BE­%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2­%D0%BE&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=30z0VMOzCYq­M7QaSqYAY

Doplňuji:
Ještě ze slovenského slovníku

http://slovnik­.juls.savba.sk/?w=ju­rodiv%C3%BD&c=­oe4a&d=psken&­d=priezviska&d=ma&d=ber­nolak&d=hssjV&­d=noundb&d=sssj&d­=obce&d=locuti­o&d=sss&d=sssj2&d=un&d=k­ssj4&d=peciar&d=pskcs&d­=psp&d=scs

"A.. jurodivý ⟨rus.⟩

  1. cirk. ▶ (v pravoslávnej a gréckokatolíckej cirkvi) veľmi zbožný, obyč. majúci schopnosť konať zázraky (správajúci sa občas ako blázon); svätý: j. mysliteľ, svätec
  2. ▶ (v ruskom prostredí) majúci schopnosť akoby zázrakom predpovedať budúcnosť; svedčiaci o tom, prorocký; pomätený, bláznivý: nie je na tom nič jurodivé; Ako mĺkvy jurodivý pútnik-čudák putuje po Rusku.

B. jurodivý. ⟨rus.⟩
1. cirk. ▶ (v pravoslávnej a gréckokatolíckej cirkvi) svätec neraz obdarený schopnosťou konať zázraky, ktorý sa občas správa ako blázon, aby odvrátil od seba úctu a pochvaly: rozprávať príbehy o jurodivých; Ale jurodivý si nikdy nevezme iné ako kus syra, cibuľu a chlieb. [J. Tallo]

2. ▶ (v ruskom prostredí) slabomyseľný, pomätený tzv. Boží človek hlásajúci medzi pravoslávnymi veriacimi údajne Božiu vôľu: mrmlanie, zariekavanie jurodivého"

více diskuse

Další odpovědi
quentos

„Když jsem se chtěl poučit o původu slova jurodivý, zjistil jsem, že v žádném českém etymologickém slovníku tento výraz není. Takže si tentokrát dovolím vlastní spekulaci. Základem slova jurodivý je určitě přídavné jméno divý, které znamená nezkrocený, divoký, také prudký, zuřivý a zběsilý a za třetí i dychtivý a posedlý. Jak výraz divý vznikl, není úplně jasné, nepochybně jde o staré slovo související s výrazem div, který nepochybně souvisí se starým indoevropským pojmenováním boha; to najdeme v řeckém deus, bůh, a v latinském divus, božský. První část našeho slova pak s největší pravděpodobností pochází z předchůdce slova jarý v jeho původním významu, tedy prudký, rozpálený, zuřivý. Dnes slovo jarý používáme jako synonymum pro bujný, svěží, mladý, ale to je význam, kterým toto slovo dostalo až v takzvaných rukopisech.“ (Michal Novotný, http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/149509)

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/149509