NerdiK5

Jaký je člověk, když chce, aby mu bylo všechno jasné?

Potřebuji vědět, jaký člověk může být, když chce znát pravdu nebo když mu není něco jasné. Předem dík za odpověď.

Nejlepší odpověď
Drap

Zvídavý

Další odpovědi
annas

Otázka není jednoznačná, tudíž jsou dvě možnosti. V češtině existují dublety přídavných jmen – zvědavý a zvídavý.

V obou případech zvědavost i zvídavost spojuje dovědět se něco, často zaujmout.

1. Ale rozdíl je v tom, že zvědavý se zajímá o o to, co se ho možná přímo netýká, í, tedy jde o informace často nepodstatné, ale také chce často poznat pravdu, vyhodnotit situaci.

Mnohdy je o zápornou vlastnost.

2. “Zvídavost je spojení inteligence, vytrvalosti a hladu po novinkách, to všechno dohromady. Psychologové by toto mohli nazvat jako shluk vlastností." Touha po vědění
.
Zvídaví lidé si vybírají to, co je zajímá – je to kladná vlastnost.

https://www.mi­moskolu.cz/sedm-rad-pro-vetsi-zvidavost/

U dětí je někdy nesnadné rozlišit, zda jde o zvědavost či zvídavost. Jsou bezelstné, nehledají nějaký podtext.

Říká se: Nebuď zvědavý, budeš brzy starý". Naopak: „Buď zvídavý a budeš dlouho mladý.“

ivzez

Také bych řekla, že je zvídavý.

zjentek

Vystresovaný.