Alesh

Jaký je český výraz pro bekhend a forhend?

Vím, že se standardně používají tyto počeštěné anglické výrazy, ale také vím, že existují nějaké přímo české termíny, něco jako úder po ruce a úder proti ruce nebo tak nějak podobně. Nevíte někdo? Nějaký odkaz?

Nejlepší odpověď
annas

bekhend, backhand – ve sportovních hrách úder ve směru proti ruce, pro praváky zleva.

forhend, forhand → ve sportovních hrách úder ve směru po ruce, pro praváky zprava

http://slovnik-cizich-slov.info/najit?co=for­hand
Doplňuji:
Doplňuji vysvětlení těch nejpovolanějších, tj. jazykovědů z Ústavu pro jazyk český AV

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7791

Tyto již počeštěné termíny ([beghent, forhent]) jsou v češtině vysvětleny následovně:

bekhend:

  1. v síťových sportovních hrách úder zleva (u praváka);
  2. v tenisu úder po levé straně těla (u praváků);
  3. ve volejbale úder hřbetní částí ruky;
  4. v ledním hokeji střelba přes ruku.

forhend:

  1. v síťových sportovních hrách úder zprava (u praváka);
  2. v tenisu úder hraný na stejné straně těla, tj. pravou stranou na pravé straně těla a opačně;
  3. v ledním hokeji střelba po ruce.

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost (1994) je přesnější v definici slov. Uvádí se zde, že se jedná o slova užívaná v tenise, stolním tenise a v hokeji.

Anglickým výrazům, jak je patrné z výše uvedeného příkladu, se dává v české sportovní terminologii přednost před domácím víceslovným pojmenováním zejmé[201]na z důvodu jazykové ekonomie. Komentátoři různých sportovních klání mohou sice použít víceslovné pojmenování, které je pro českého posluchače a potažmo i čtenáře srozumitelnější,ale z hlediska úspornosti ve vyjadřování, která je právě ve sportu obvyklá, se dává přednost stručným a jednoslovným termínům. Asi bychom si těžko dokázali představit fanoušky, jak namísto výstižného jednoslabičného aut (počeštěná forma anglického originálu out) v zápalu hry křičí trojslabičný český ekvivalent zámezí.

V české sportovní terminologii patří názvy bekhend a forhend k základním pojmům tenisového, hokejového či volejbalového názvosloví.

Do češtiny byly převzaty z angličtiny a dnes již tvoří nedílnou součást sportovní slovní zásoby.

Další odpovědi
Pájo

Nepřekládá se. Proto se pojmy opisují.

Forhend, forehand = v tenisu je jeden ze základních úderů, jímž hráč zasahuje míč po odrazu od země na pravé polovině těla (u praváků, na levé polovině u leváků).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/For­hend
Pro pravoruké hráče, forehand je úder, který začíná na pravé straně těla, pokračuje přes jeho tělo – po kontaktu s míčkem – končí na levé straně těla.

Bekhend, backhand = v tenisu je jeden ze základních úderů, jímž hráč zasahuje míč po odrazu od země na levé polovině těla (u praváků, na pravé polovině u leváků).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bek­hend
Pro pravoruké hráče, bekhend znamená, že úder – s raketou přes levé rameno – začíná na levé straně těla, kde pokračuje po kontaktu s míčkem a končí na pravé straně těla.

backhand = hřbetem ruky

Doplňuji:
I překladač vyplivne:
forehand = forhend (tenisový úder)
backhand = bekhend (úder hraný na opačné straně těla)

Takže odpověď annas je vcelku korektní.
Layoutman-ův pokus o překlad (počeštění) s nadhledem je sice nápaditý, ale né správný – přesný, takže bych se jím seriózně neoháněl, ani v diskuzi…

anonym

Podběrák a naběrák :)

anonym

ad annas, význam tazatel zná, netřeba opisovat ze slovníků, otázka zněla na český používaný VÝRAZ, nikoliv význam.
Ta kantorská deformace je teda tuhá!
(Hlavně, že bez ohledu na správnost, okamžitě do minuty naskočil palec od vagry za nesprávnou odpověď).
Pakliže jsi od padesátých let, kdy vás to učili ve škole, už zapomněla na zásadní rozdíly, odkazy ti to připomenou:
http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=v%FDraz
http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=v%FDznam

vagra

Pro karatele-druhá, v podstatě stejná odpověď ti nevadí?
Že sis vybral znovu annas.
Zřejmě zacházíš ve svých nenávistných invektivách

anonym

pájo odpověděl věcně, že český výraz není, takže se opravdu používá jen anglický přepis.
Stačí umět pozorně číst.
P.S. Podvádění, falešné nahrávání a un fair odsuzuji obecně, není mou vinou, kdo mívá nejčastější „úlety“.

bolak

Kdyby se obyvatelé zdejší poradny dělili na uživatele a pacienty, kam by ses zařadil?

vagra

Pokračování…
Omlouvám se, v záchvatu radosti nad tvojí přízní, jsem svůj příspěvek předčasně odeslal..:)
Tak tedy-
.....Zřejmě zacházíš ve svých nenávistných invektivách za přijatelnou hranici vkusu. Pokud jsi někdy nějaký vůbec měl.
Zjistil jsem, ke svému překvapení, že se stejně zarputile jako o annas, staráš také o mě.
Na sledování jsem zvyklý, užil jsem si ho, už je to dávno, dost.Jsem za to rád. Hned se cítím být bezpečnější.:)
Domluvíme se, že bys mi vždycky napsal koho mám hodnotit a já tak učiním.
To byl samozřejmě vtip. To podotýkám proto, abys to, při svém smyslu pro humor, nebral jako můj návrh. :)

Howgh :)

anonym

doktore, kdyz vam nedavno suwa vycetla, ze jste dal ocku palec za uplne spatnou odpoved .., napsal jste v diskuzi :
Pokud nevěříš, led (coby revizní technik s oprávněním) ti to potvrdí.
ad bodování –

  1. pro správnou odpověď slouží nominace, což palec není …

tak kdyz si vy palcujete jak chcete, tak nechte prosim i nas ostatni …a nestopujte nam ten cas .., dekuji .. -iv-

led

  • iv- „Pokud nevěříš, led (coby revizní technik s oprávněním)“

ďakujem za vtipnú informáciu, vy totiž neviete, že hneď na to mi Dr.Axl v otázke výťahov, a aj na slovenskej stránke kvalifikáciu ohodnotil nedostatočne. Je totiž múdrejší než odborná komisia. Tak sa z neho nevysmievajte.
Ale aby som neporušila veľký kodex, k téme:
Tak ako v rôznych odborných profesiách, tak i v športe sa používajú takzvané ´medzinárodné výrazy´ ktoré sa neprekladajú do národného jazyka. Nie preto, že by boli nepreložiteľné, ale pre ich zrozumiteľnosť a zaužívanosť. Tak ako napríklad tu často opakované slovo ´net´ dokonca sa aj skloňuje podľa národných zvyklostí. To počešťovanie tu kedysi bolo a bolo hrozné, preto sa zrušilo.

anonym

Iv, Ty mne nemít, tak asi přestaneš dýchat. Trošku víc mysli a potom teprve hodnoť, co je špatně. Tady by to opravdu nemělo být o přeštěkávání se.
Mimochodem – taky bych Annas nevytýkala, že napsala jenom ty informace, které jsou na netu dostupné. Ale podle Dr.Axla je asi správnější odpověď Layoutmana, který se výrazy pokusil „počeštit“. O to přece v otázce šlo – český výraz, ne sportovní terminologie. Takže se přestaňte zlobit a pro jednou se na tu otázku podívejte ještě jednou.

anonym

ocko .. na otazku se jeste jednou divat nebudu .., staci mi , ze po ranu vidim vas ! .. to bude zase blbej den .. a to jedu ted na vylet do Prahy – snad tam nepotkam jeste vaseho nejlepsiho kamose .. , to by me kleplo uz uplne ..pavlacova drbna -iv-

anonym

Iv, to máš pravdu, den to asi bude blbej a upřímně vzato, vykat mi nemusíš. Tím ty svoje úlety určitě nespravíš. Zkus se zamyslet nad tím, co Ti vlastně „dělám“. Jediné, o co seč snažím, je, abyste Ty a ostatní na sebe vzájemně méně útočili, používali věcné argumenty a přestali nesmyslně kolem sebe plivat a kopat.
Nejlepšího kámoše mám v Ostravě. Nerada opravuju Tvůj názor, ale jmenuje se Karel a už to se mnou nějaký ten pátek vydržel, a já jenom tajně doufám, že mi ještě nějaký čas přízeň zachová. Jinak nejlepším kámošem na odpovědích je opravdu ten, co tu většině lidí leží v žaludku. Pomohl mi, a za to jsem mu vděčná. Neznamená to ale, že proto budu souhlasit se vším, co napíše nebo řekne. Jenže na druhé straně nebudu nikomu nasazovat psí hlavu, jak se tu stalo běžným zvykem. Jsem zvyklá používat vlastní mozek a na lidi i jejich chování si vytv ářet vlastní názor. Nehodnotím nikoho očima jiných a snažím se gbýt pokud možná objektivní. Protože mi někdo brečí do e-mailů, ještě nemám důvod v něm vidět ukřivděného chudáčka. Právě tak ten, kdo jedná neosobně a nepřístupně ještě nemusí být otrlý člověk, kterému je všechno jedno. Rychlé úsudky náležejí k nezralosti mladých. Lidé se zkušenostmi by měli být uvážlivější a měli by před vynesením jakýchkoliv úsudku a odsudků přemýšlet. Ještě pořád mne zdejší osazenstvo nepřesvědčilo, že porušování a nerespektování pravidel je v něčem dobré. Pokud mám odlišný názor než doktor, přu se s ním. Ale vnitří poštou. Ta je tu od toho.
Pokud nemáš díky mně hezký den, tak Ti přeji alespoň hezký večer (uvědom si, prosím, jedno – den i večer budeš mít takový, jaký ho mít chceš. Nikdo nemá právo Ti Tvé soukromí narušovat, pokud to nepřipustíš Ty sama).

bolak

karel je pes?

anonym

ocko.., uz jsem doma.., den usel.., na vas jsem si na stesti ani nevzpomnela.., jen vas poprosim, aby jste ten vas roman tady zkratila, pak si to MOZNA prectu .., ale ja na ty vase romany , ktery nemaji stejn enikdy ani hlavu, ani patu .., jen samy kecy o nicem …nejak nemam … sorry.
to si piste s nejlepsim kamosem do vnitrni posty ..
dik.. -iv-

anonym

tak se ocko omlouvam .., vratila jsme se a precetla si ty vase blbosti cely.. po te , co jsme si ted nekde od vas precetla, jak sama bolakovi pisete :

Dohadovat se ale v rámci diskuze o nesmyslech, které s otázkou absolutně nesouvisí, to už chatování je (a většinou zbytečné a trapné).

tak ja vam poradim to same .. prectete si to, co jste tady sama napsala a co pak doporucujete druhym aby nedelali .. to me moje blba hlava nebere .. po druhych chtit neco, co vy delate denne ..

  • iv-