sesednizkola

Který jazyk se ucily deti ve skole za dob Sovetskeho svazu?

Slysel jsem, ze pry jako u nas ucila se Rustina, v SSSR to byla Anglictina. Je to opravdu tak? Je mi to v rozporu s udajnou ubohou znalosti Anglictiny u starsich lidi v Rusku a predevsim s nazorem, ze Anglictina byla tenkrat u nich jako protest proti rezimu.

Nejlepší odpověď
annas

Do rříjnové revoluce se v Rusku učilo především experanto, ale u inteligence bylo samozřejmostí umět cizí jazyky.

V souvslosti s 2. světovou válkou studenti a jejich rodiče protestovali proti studiu němčiny: „Proč potřebujeme jazyk nepřítele?“.

V r. 1961 Rada ministrů přijala dekret „na zlepšení učení se cizímu jazyku.“ Zavedla se ve školách jejich výuka. spíš šlo o čtení a psaní textu, než o komunikaci.

Nedá se ale říct, že se v této době objevilo nesčetné množství polyglotů, Bohužel, učení jazyků v běžných školách bylo a stále zůstává na nízké úrovni. Objevují se totiž názory, že není nutné učit se cizí jazyk, proč by lidé opouštěli zemi.
http://svpres­sa.ru/post/ar­ticle/135754/

--
U nás se povinně učila ruština, jako druhý cizí jazyk převážně němčina, v období tzv. kubánské revoluce byl zájem o španělštinu. Objevovala se samozřejmě i angličtina či francouzština.,

Další odpovědi
Kepler

V té době byla u nás ruština povinná na všech typech a úrovních škol, od středních pak ještě mohl být volitelný jazyk, vč. angličtiny. Jak to bylo v Rusku samozřejmě nevím, ale učit se cizím jazykům dobrovolně jistě nebylo zakázáno. A nějaké protesty proti režimu? Žádné nebyly, ani ty tiché a pasivní. Zakázáno! Dnes to tam o moc lepší není.

GM

Já jsem se učila od 4. třídy ruštinu, od 6. třídy i angličtinu a nepovinně jsem měla němčinu, z ruštiny a angličtiny jsem maturovala, z angličtiny a němčiny jsem si udělala státní zkoušku.