Aaron Novak

Jak fungují a jaky plat mají ortodontisti?

Zajimalo by me, jakym zpusobem funguji ortodontisti. Pronajimaji si obvykle ordinaci/mistnost, kde vykonavaji osetreni pacienta? Plati si svoje sestricky, nebo jsou sestricky placeny tou „ordinaci“ (majitelem ordinace)?

Jaka je obvykle mzda ortodontisty? Vsude je mozne slyset, ze se jedna o lukrativní povolani, a rad bych se dozvedel vice take o jeho ekonomicke strance.

EDIT: Jakym zpusobem jsou placeni? Kdo je plati? Pojistovny?

Nejlepší odpověď
Drap

Obdoba s běžnými zubaři. Někdo si pronajímá ordinaci a platí sestru, některý má svou ordinaci a také platí sestru, jiný je zase zaměstnaný u někoho a neplatí ani ordinaci a ani sestru. Výdělek či plat je ovlivněn lokalitou, zručností a vytížeností.

Další odpovědi
dubraro

Ortodontista je v podstatě jemný mechanik, vyrábějící rovnátka a podobné aparáty. Dříve se tomu říkalo zubní technik. Musí mít speciální vzdělání, ale nikoliv vysokoškolské lékařské. Může pracovat jako zaměstnanec i jako OSVČ, zpravidla spolupracuje s jedním nebo několika zubními lékaři. Plat mívá asi jako odborná zdravotní sestra.

Pepa25

Podobně jako zubaři. Na zubní rovnátka přispívají pojišťovny, ale vysoké částky v řádech tisíců připlácejí i pacienti. Na první pohled to vypadá jako zlatý důl, ale pro hodnocení lukrativnosti tohoto povolání bychom museli znát náklady …

da ny

Z otázky vyplývá základní neznalost situace ve zdravotnictví a o podnikání OSVČ.
Státní sektor/zaměstnanci jsou jen FN.
Většina zdravotnických zařízení (ZZ) je soukromý sektor.
Stomatologickou praxi někdo provozuje/vlastní. Provoz je ve vlastních prostorách/domě nebo v pronájmu. To ovlivňuje cenu (náklady).
V tomto případě ortodontických výkonů, výrobků i mzdu zaměstnanců (lékaři, sestry, hygienistky, zubní technici, úklid aj.).
Valná část stomatologů je sama sobě pánem, ve vlastních prostorách nebo v pronájmu. Někteří zaměstnávají další/ho stomatologa. Zaměstnávat může též nastátní ZZ (LPZ nemocnice apod.).
Vybavenou ordinaci je možno zakoupit nebo pronajmout od kolegy
končícího s praxí.
Odbornost, příprava specializované práce v ortodoncii obvykle obnáší 8 – 9 let VŠ studia (5,5 – 6 let MDDr., pokud neopakuje ročník, 3 roky specializace v ortodoncii, většinou s garantem/za­městnavatelem).
Po škole toho některý absolvent mnoho neumí, potřebuje záštitu školitele (většinou zaměstnavatele, než je schopen samostatně pracovat a později se osamostatnit).
Ekonomika je jako všude u zaměstnanců nebo OSVČ. Každý musí pokrýt provoz ordinace. Vydělat na materiál, energie, pronájem, sebe, sestru, zubní laboratoř, úklid, účetní (i zaměstnanec, ten ještě zaměstnavateli.
Zpočátku je absolvent pro zaměstnavatele „prodělečný“, dotuje ho).
Plat (FN) je obvykle podle tabulek (vyhledejte). Plat i mzda souvisí s výší poptávky.
Může být „smluvní“/indi­viduální. Zaměstnavatel případně město poskytuje obvykle uchazeči o zaměstnání bydlení.
To je tak v kostce základní info.
Např. v Chebu již dlouho nabízejí mzdu samostatně pracujícímu stomatologovi 55 – 60 tisíc Kč, Ortodontista by měl více. Nikdo se nehlásí.

OSVČ v oboru mají výdělky „velmi vysoké“.

da ny

Je třeba si uvědomit, že lékař ortodont býval zručný i ve stomatochirurgii.
Mnohdy je třeba extrahovat premoláry, přespočetné zuby atd. Je jich nedostatek,
Často tedy odesílají pacienty k extrakcím ke stomatologům s chirurgickou
specializací, případně na stomatologické kliniky. U prosté extrakce stačí praktický stomatolog. Speciální extrakce takoví lékaři nemají provádět
(i když umí), ZP jim výkon neuhradí
Proto je dobré, aby ortodontista lékař byl schopen některé extrakce
provádět i sám.
Často to bývali dětští stomatologové a těm i složité chirurgické extrakce
ZP též bez problémů hradí.

da ny

@dubaro: je to jinak!
Ortodontista vždy musí mít VŠ (MUDr, nyní MDDr.)!!! Plus specializace v oboru
Zubní technik je SŠ nebo Dis. Jeho náplní práce je zhotovování protetických ,
rehabilitačních výrobků a pomůcek. Zřídka přijde do kontaktu s ústy pacienta či
pacientem vůbec.
Pro lékaře ortodontistu zhotovuje především studijní modely, případně snímací
ortoaparáty a stabilizační destičky.

Aaron Novak

Jakym zpusobem jsou placeni? Kdo je plati? Pojistovny?

da ny

Zaměstnavatel. V případě OSVČ zdravotní pojišťovny a pacienti (ti hlavně).