Mravenec

Jaký důvod mají prodejci vozidel – bez přepisu?

Poslední dobou vidím mnoho inzerátů na sociálních sítích, kdy lid prodává své auto, ale bez přepisu. Jaký má smysl, aby starému majiteli chodily pokuty a aby nový majitel neměl jistotu, že mu starý auto nesebere?

Odpovědi
Filip84

Ekologická daň a poplatky spojené s přepisem. U některých aut se to opravdu nevyplatí.

Dnes, jako dříve, platí, že když je auto registrováno na držitele průkazu ZTP(P), tak neplatí ekologickou daň. Stejné je to s dědictvím: dědic ekologickou daň neplatí. To samé je při přepisu auta v rámci vypořádání (bývalého) společného jmění manželů při rozvodu.

Jenže, jakmile dojde k přepisu auta „ven“ z tohoto rámce, tak první provozovatel tu ekologickou daň zaplatí; uvedu příklad: dědek byl první majitel Škody 105S, zemřel, bába po něm dědila, auto přepsala na sebe, a protože šlo o dědické řízení, ekodaň neplatila. Jenže, protože bába neumí řídit ani kolo, auto prodala, a protože kupující byl držitelem průkazu ZTP/P, ekodaň také neplatil. Nový majitel se, po třech letech, rozvedl, a v rámci vypořádání bývalého SJM auto připadlo jeho bývalé ženě, a ta také ekologickou daň neplatila. A protože taky nikdy neřídila, prodala auto fandovi do Škodovek, a ten při přihlášení zaplatí, krom správních poplatků, ekologickou daň Kč 10,000.00.

elkon

To udělá jen hlupák, protože prodejem auta bez přepisu, si na sebe ušije bič a může se dostat do maléru třeba při nehodě vozu. Navíc je to nezákonné.

Schluker

Obvykle ho tak prodava nekdo, kdo sam neni zapsan v technicaku. U drazsich aut je nerozumnto takhle koupit, u vraku za 10tis vyhoda.